01.05.2018,  18:48:37 | 0 comentarii | 506 vizualizari
Lidera Șirineasa, / Salvată de Cocină în minutul 90

ACS Șirineasa a fost la un pas să o comită la Reșița, după un meci slab făcut de echipa din Vale. Schimbările făcut de antrenorul Cristian Dulca, prin introducerea pe teren a jucătorilor Octavian Vasile și Daniel Cocină, au salvat-o de la prima înfrângere. Cocină a marcat golul izbăvitor și implicit cel al egalării în minutul 90.

Ultimul minut… norocos
Partida dintre CSM Şcolar Reşiţa şi ACS Şirineasa a început în nota de dominare, dar fără orizont a oaspeţilor, care în primele 20 de minute au stat aproape tot timpul în jumătatea de teren a reşiţenilor. În această perioadă, Şirineasa a avut cel puţin trei şuturi la poartă şi un atac periculos oprit în picioarele apărătorilor reşiţeni. La jumătatea reprizei, meciul s-a mai echilibrat. La al doilea atac mai consistent al reşiţenilor, în min. 28, Szijj a primit o minge pe dreapta, şi-a driblat adversarul direct, a centrat, iar Vădrariu, fost jucător la Jiul Petroșani, venit lansat, a înscris cu capul din 10 metri, scor 1-0.
Şi repriza a doua a început în nota de dominare a jucătorilor de la Şirineasa. Cu Ispas schimbat înainte de finele primei reprize, după o evoluție mai slabă și cu Mansour în afara lotului, Șirineasa nu a reușit victoria mult sperată. Echipa reşiţeană s-a retras deliberat în apărare şi a mai avut o singură ocazie, prin Negoescu, în min. 82, când acesta, în loc să lobeze peste portar, a şutat puternic peste poartă. Oaspeţii au continuat să atace şi, după o serie de centrări şi recentrări în careu, la o respingere a fundaşilor reşiţeni, mingea a ajuns la Cocină, care a şutat puternic pe jos, învingându-l pe Zimmermann şi aducând egalarea pentru oaspeţi şi dezolarea în tribune (min. 90).
După acest rezultat de egalitate, CSM Şcolar Reşiţa îşi iroseşte în mare parte şansele de promovare.
O figură frumoasă au făcut în tribune membrii galeriei Guardia Rosso-Nera. Aceștia au arătat un spectacol de artificii, au fluturat steaguri şi au încurajat în permanenţă echipa reşiţeană.

Echipele
CSM Şcolar Reşiţa: Zimmermann – Szijj, Bactăr, Putanu, Liuba, Vaştag, Breşneni, Costin, Copaci, Vădrariu, Staicu. În repriza secundă au mai jucat Ene, Negoescu şi Hrudei.
ACS Şirineasa: Miron – Lung, Ioniţă, Ispas, Drugă, Stoenac, Honciu, Gunie, Cioiu, Dragu, Ţîră. După pauză au mai jucat: Octavian Vasile, Cocină, Gruia şi Vezan.

Reșițenii speră într-o minune în afara terenului: Depunctarea Șirinesei

Antrenorul de la CSM Reșița, Daniel Opriţa, încă mai speră că lidera ACS Șirineasa va fi depunctată. Tehnicianul a afirmat că nimic nu este pierdut, lupta se dă mai departe. ACS Șirineasa rămâne singura echipă neînvinsă în campionat dovedind astfel că își merită locul de lider autoritar, în ciuda micilor sincope avute.
„Şansele de promovare nu sunt compromise! Şi dacă am fi câştigat, tot trebuia să aşteptăm cele 9 puncte. Acuma, normal, avem două puncte peste ei. De când am început returul suntem cu două puncte în faţa lor. Dacă băteam, le luau 9 puncte, veneam la 5 puncte în faţa lor, acum, avem două în faţă. Trebuie să câştigăm totul până la final! Ei mai au un singur meci în care să se mai încurce, la Lugoj. Practic ei mai au un singur meci de jucat în sezonul ăsta, fiindcă mai au cu CNP Timişoara, care nu contează (n.n. - punctele câştigate cu CNP Timişoara nu sunt adăugate în stabilirea clasamentului final, selecţionata de juniori a Timişoarei având o prezenţă onorifică în campionat), stau o etapă, mai un meci cu Becicherec. Nu vreau să-i supăr pe cei de la Becicherec, dar nu cred că au vreo şansă cu Şirineasa. În ultima etapă joacă acasă cu Cermei. Deci, stau într-un singur meci. Noi, dacă am fi câştigat, ne permiteam să mai pierdem. Deci, pe teren, clar nu aveam cum să-i mai prindem, chiar dacă câştigam astăzi. Până la urmă, bine că nu am pierdut, pentru că rămânem cu acele două puncte. E şi Lugojul, şi ei sunt intraţi în luptă, au meci direct cu ei. Şi, noi jucăm în continuare! Ghinionul a fost că am prins o echipă ca Şirineasa, am vorbit şi cu jucătorii lor, care nu prindeau lotul, că au bani foarte mulţi. De aceea le şi convine să stea în tribună, ca jucători care au fost la Liga I, pentru că sunt cu banii la zi, banii sunt mulţi, prime. (...) Suntem în cărţi, avem două puncte peste ei dacă le ia 9 puncte. (...) Acuma, logic, dacă stăm să ne gândim, de 5 luni de când se judecă acest caz, dacă noi nu aveam dreptate, adică, dacă nu era un adevăr în ce spunem noi, nu o dădeau pentru ei?!”, a spus, Daniel Opriţa, încrezător în şansele de promovare ale echipei CSM Şcolar Reşiţa.