13.05.2018,  11:24:30 | 0 comentarii | 416 vizualizari
O vulcăneancă / Pe podiumul de premiere de la Aiud
de Gheorghe OLTEANU

O atletă din Vulcan a urcat pe podiumul de premiere a evenimentului sportiv „Aiud Maraton”, ajuns la a IV-a ediţie. Realizarea este cu atât mai valoroasă, dacă ţinem seama că vulcăneanca a fost unul dintre cei 480 de sportive înscrişi la competiţie.

Maratonul aiudean
organizat de Asociaţia „Aiud Sport”, reprezentată de ultramaratonistul Polgar Levente Ioan, este, totodată, un eveniment caritabil, donaţiile fiind direcţionate către Asociaţia Invinctus România şi Asociaţia Persoanelor cu Handicap din România. Cursa s-a desfăşurat pe drumuri publice, drumuri forestiere, poteci turistice marcate corespunzător. Startul şi sosirea au avut loc în centrul oraşului Aiud, judeţul Alba. Proba de semimaraton a fost cea mai populară cursă de la începutul acestui eveniment, fiindcă la ea participă, constant, atât alergători începători, cât şi avansaţi.

Sportiva
Violeta Cornelia Munteanu a participat la proba de semimaraton, categoria femei peste 50 de ani, şi s-a clasat pe locul al III-lea. Violeta face parte din lotul de atleţi al CSMV, dar participarea la întrecerea de la Aiud şi-a finanţat-o ea însăşi. Este posibil că tot în acest mod va ajunge să concureze şi la maratonul bucureştean programat să aibă loc peste o săptămână.