05.06.2018,  19:11:45 | 0 comentarii | 767 vizualizari
Tir cu arcul / Cupa României a rămas la Aninoasa

Cupa României, la tir cu arcul, care a avut loc la  Aninoasa în perioada 1-3 iunie, s-a bucurat de un real succes.

Au luat parte 17 cluburi și un număr de 101 sportivi. Sportivii de la SCM Deva, pregătiți de antrenorii Viorel Hăbian și Gigi Pușcă, au obținut rezultate excelente.
La proba olimpic senioare Luminița Boroș s-a clasat pe primul loc, urmată de colega sa de club Andreea Urițiescu.
La olimpic cadete pe prima treaptă a urcat Beatrice Miklos.
La olimpic junior 2 fete pe locul doi s-a situat Carolina Vențel.
La olimpic copile podiumul a  fost complet ocupat de sportivele din Vale: Ioana Pușcă, Andreea Sevastița și Florentina Judea.
La olimpic seniori, Ghenadie Iepuri s-a clasat pe locul secund, urmat de Călin Daniel, iar pe locul patru de Răzvan Marcu.
Mario Țâmpu și Flavius Tănăsescu s-au clasat pe locul trei, respectiv patru la proba de olimpic cadeți.
La olimpic junior 2, Denis Hăbian a ocupat locul doi, iar Florin Judea, locul patru.
La olimpic copiii pe primul loc s-a clasat Moreh Tamaș, urmat de Marco Tănăsescu și Luis Balaci.
La proba de compound seniori Gigi Pușcă a ocupat locul trei, iar la compound cadeți, Miklos Eduard s-a clasat pe locul trei.
La proba BAREBOOW SENIORI, Răzvan Dacian s-a situat pe locul trei.
La proba pe echipe, compound seniori locul trei a fost adus de către: Gigi Pușcă, Radu Rădoi și Eduard Mikloș.
Prin cumul de puncte Trofeul Cupa României a rămas la Aninoasa, echipa ocupând locul 1, cu 97 de puncte, fiind urmată de echipele CSA STEAUA BUC ( 42 puncte) și CS BESTA BUC.( 33 puncte).
Această competiție, ca și concursul de săptămâna viitoare de la Iași - Trofeul Federației ( unde se vor deplasa o parte din sportivi), va conta ca și concurs de calificare în loturile naționale pentru următoarele competiții  europene  și  mondiale.