06.06.2018,  19:17:51 | 0 comentarii | 266 vizualizari
Atletism / Campionatele Internaţionale ale României

Cea de a 61-a ediție a Campionatele Internaţionale de Atletism ale României, competiție desfășurată la Cluj Napoca a reunit 252 atleţi (159 la masculin, 93 la feminin), dintre care 42 reprezentanţi ai atletismului mondial, venind din ţări ca Armenia, Bulgaria, Germania, Israel , Moldova,Serbia,Turcia.

Revenită în concursurile internaționale atleta  Florentina Marincu-Iușco (legitimată la CNS Cetate Deva, antrenor Nicolae Alexe) a câștigat medalia de aur la această ediție, cu o încercare care a măsurat 6,62 m, depășindu-le, astfel, pe Angela Moroșanu (CSM București, antrenor Linte Marius – 6,49 m) și pe Alina Rotaru (CSM București, antrenor Mihai Corucle – 6,48 m). Cu o nouă confirmare a baremului de calificare, Florentina Marincu și-a câștigat dreptul de a participa la campionatele Europene de la Berlin, din luna august a acestui an. O altă reprezentantă a județului Hunedoara la  competiția de la Cluj Napoca, Claudia Florea (antrenor Toma Jeferson), a obținut o medalie de bronz, situându-se la finalul probei de 800 m pe locul al treilea cu un nou record personal de sezon iar deveanul Andrei Deliu( SCM Deva) a încheiat concursul de la săritura cu prăjina pe un onorant loc I, iar Mihai Lazăr( CSS Hunedoara- CSM Ploiesti) locul III cu ștafeta.