29.10.2011,  12:57:31 | 0 comentarii | 559 vizualizari
La cea mai tare cursă de anduranţă din ţară, / Parâng running team a ocupat un onorabil loc 7
de Marian BOBOC

Clubul pentru Protecţia Naturii şi Turism (CPNT Braşov) a organizat, în perioada 7-10 iulie 2011, Marathon 7500. Acest maraton a fost o competiţie care a presupus parcurgerea unui traseu marcat integral în Munţii Bucegi, cu o diferenţă de nivel pozitivă de circa 7.500 de metri. Linia de Start/ Finish a fost lângă sediul Salvamont Peştera.

Maratonul cuprinde două secţiuni (Elita, Hobby), fiecare având câte trei categorii (feminin, masculin, mixt). O condiţie obligatorie a fost ca echipele să fie formate din două persoane. Vârsta minimă pentru înscrierea în concurs - 18 ani. Timpul efectiv de concurs (limită): 50 de ore pentru secţiunea Elita şi 26 de ore pentru secţiunile Hobby; distanţele parcurse: circa 90 km la secţiunea Elita şi 45 km la secţiunile Hobby.

La startul celei mai grele competiţii de anduranţă din ţară s-au încumetat să se alinieze  137 de echipaje la toate categoriile.

Valea Jiului a fost reprezentată la secţiunea Elita masculin de echipa Parâng running team, formată din Florin Munteanu, profesor de educaţie fizică şi sport, şi Avram Iancu Marius, bibliotecar la Bibloteca Municipală Petroşani. Pentru a vă da seama de dificultatea competiţiei, menţionăm că din cele 42 de echipaje participante la această secţiune doar 21 au reuşit să finalizeze cursa, procentul de abandon fiind de 50%. Absolut toţi participanţii, pe parcursul celor 91,5 km de cursă, trec prin diverse stări fiziologice şi psihologice, mai ales după lăsarea nopţii. Doar o voinţă de fier poate determina picioarele să facă încă un pas şi încă unul spre linia de sosire, care se află la zeci de kilometri distanţă. Din fericire, Parâng running team a reuşit să încheie cursa şi după cele 27 de ore şi 6 minute de mers încontinuu s-a clasat pe un onorabil loc 7.

Traseul a străbătut tot arealul Munţilor Bucegi, iar Vârful Omu (2505 m) s-a aflat de trei ori în calea competitorilor. Vremea a fost excelentă, nemaipunând şi ea o presiune în plus pe participanţi, peisajele oferite de aceşti munţi fiind extraodinare.

Felicitări tuturor celor care au terminat cursa şi, în primul rând, temerarilor noştri concetăţeni, Florin Munteanu şi Avram Iancu Marius.