10.06.2018,  12:35:22 | 0 comentarii | 332 vizualizari
Fotbal. Cupa României / CS Hunedoara a reușit eventul

Sâmbătă după masă, în fața unei asistențe surprinzători de mari, care, cu siguranță, a depășit numărul de spectatori de la unele meciuri din Liga 1, s-a desfășurat finala fazei județene a Cupei României la fotbal.

Ploaia oprește meciul
S-au întâlnit CS Hunedoara (câștigătoarea Ligii a IV-a și care va reprezenta județul în barajul de promovare pentru eșalonul superior cu Voința Lupac din Caraș Severin) și colega de divizie Gloria Geoagiu (care a încheiat competiția pe un meritoriu loc cinci).
Partida a început cu Hunedoara în atac, care a și deschis scorul în minutul 8, cu o bară – gol din vole din 8 metri lateral, după o combinație între Cr. Creciunesc și Popa. În minutul 15 campionii aveau deja 2-0, prin golul lui Herci, care a reluat cu capul, din 7 metri, o centrare a lui Bloj. Iar în minutul 20 soarta partidei părea să fie scrisă, după ce Tecsi a făcut 3-0 în urma unei acțiuni personale de toată frumusețea, în care a trecut de trei adversari, l-a culcat din fentă pe Bodea, portarul celor de la Geoagiu, și a înscris în poarta goală. Și, când puțini se așteptau, fotbaliștii de la Geoagiu își revin și reduc din handicap în minutul 23, prin Cârdei, care a reluat, din drop, direct în vinclu, din marginea careului mare, o centrare venită dintr-un corner executat de Jude.
Meciul începe să prindă ritm, fazele de gol curg, iar în minutul 34 un șut bun al lui Ștef, din 16 metri, este respins cu vârful degetelor de Cobliș, iar balonul șterge bara și iese din teren. În minutul 35 a început o ploaie cum rar s-a mai văzut, iar peste 120 de secunde partida se întrerupe. După o pauză de vreo zece minute jucătorii revin pe teren, este pornită instalația de nocturnă și, chiar dacă se mai ratează două ocazii, câte una la fiecare poartă, la cabine se intră cu 3-1 pentru Hunedoara.

S-a lămurit totul după pauză
Mitanul secund începe echilibrat și, în minutul 53, cei de la Geoagiu revin la un gol pe tabela electronică, grație reușitei superbe a lui Samoilă.
Hunedorenii nu acuză șocul și revin puternic, având două bare, prin Bloj, în minutul 55, cu un șut printr-o ploaie de picioare, și Tecsi, în minutul 57, cu o lovitură de cap din 8 metri. Vin și schimbările, care s-au dovedit, în cele din urmă, a fi inspirate. Echilibrul s-a rupt în minutul 78, când, la o neînțelegere între Bodea și Păduraru, cel din urmă deviază un balon în propria transversală, și, din 4 metri, Marcu, una dintre rezervele Hunedoarei, reia tot cu capul și face 4-2, după ce balonul a lovit ambii stâlpi lateral. Iar totul se limpezește în minutul 82, când Apachiței, alt jucător intrat în partea secundă, a înscris cu capul, din marginea careului mic, după un corner executat de Herci, stabilind scorul final, de 5-2 pentru CS Hunedoara, care, astfel, câștigă faza județeană a Cupei României la fotbal și reușește și eventul.

CS Hunedoara - Gloria Geoagiu: 5-2 (3-1)
Stadion: Sântămăria Orlea
Spectatori: 600
Au marcat: Bloj (min. 8), Herci (min. 15), Tecsi (min. 20), Marcu (min. 78), Apachiței (min. 82)/ Cîrdei (min. 23), Samoilă (min. 53)
CS Hunedoara, antrenor: Mircea Alic.
Gloria Geoagiu, antrenor: Ciprian Pepenar.
Arbitri: Andrei Fodor (Deva) – Claudiu Doarvoaș (Mintia) și Andrei Buda (Hunedoara).
Observator: Cosmin Danciu (Deva).