19.06.2018,  19:01:53 | 0 comentarii | 213 vizualizari
S-a tras cortina și peste Liga a V-a / Metalul Crișcior a terminat pe podium

La finele săptămânii trecute s-a încheiat ediția 2017-2018 a Ligii a V-a de fotbal Hunedoara. Competiția nu s-a încheiat cu runda a XXVI-a, așa cum era firesc, ci cu meciurile unei etape reprogramate.

Campionii, tot campionii…
Ultima rundă a Ligii a V-a de fotbal Hunedoara a fost etapa a XVI-a, amânată din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile din luna martie. Etapa s-a disputat după ce clasamentul a fost reactualizat, în urma excluderii din competiție, pe motive financiare, a celor de la Santos Boz. Situația la vârful clasamentului era clară, ocupantele primelor două locuri fiind cunoscute de mai multă vreme, interesul fiind doar pentru ocuparea poziției a treia.
Campioana Măgura Pui, pregătită de antrenorul–jucător și căpitanul Ovidiu Ciolea, și-a respectat blazonul, învingând și în ultima etapă, de această dată pe terenul celor de la Ponorul Vața, echipa condusă de antrenorul–jucător Petru Vraciu cu scorul de 4-2.
Campionii au început tare jocul și, la mijlocul primei reprize, conduceau cu 2-0, prin „dubla” lui Cristian Mailat (min. 17 și min. 25), dar la pauză scorul a fost 2-1 pentru Măgura, gazdele reducând din handicap prin Darius Suba (min. 32).
Începutul mitanului secund a dus la restabilirea egalității prin Valentin Mic (min. 46), însă surpriza nu s-a produs, cei de la Pui, care au acumulat 65 de puncte, mai înscriind de două ori până la final, prin același Cristian Mailat (min. 54), care, astfel, a reușit un hatt-trick, și Traian Biriș (min. 70).
În urma acestei înfrângeri, echipa din Vața termină competiția pe locul al optulea, cu 33 de puncte.

Blazonul Zarandului
Și cea de-a doua clasată, Zarandul Crișcior (50 de puncte), și-a respectat blazonul. A învins, pe teren propriu, clar, cu 6-1, pe CS Ghelari. „Moții” au avut 2-0 la pauză, prin reușitele lui Mihai Vurdea (min. 5) și Victor Deoancă (min. 37). În repriza secundă tot cei de la Zarandul au controlat jocul.
Antrenorul–jucător Remus Deoancă (min. 65 și min. 74) și rezerva Olimpiu Bratima (min. 76 și min. 77) au reușit, fiecare, câte o „dublă”. Și oaspeții, pregătiți de Nicolae Siomian, au reușit doar golul de onoare, pe final de meci, prin Ovidiu Boroleanu (min. 87). Înfrângerea a stabilit locul al șaselea ca final, cu 38 de puncte în acest campionat, pentru „mineri”.

„Bronz” adus în minutul 85
Cel mai interesant a fost duelul la distanță pentru cucerirea medaliilor de bronz. În această dispută au fost implicate Metalul Crișcior Brad și CSC Ilia, echipe despărțite de un singur punct înainte de disputarea ultimei etape. Fotbaliștii de la Ilia, pregătiți de antrenorul–jucător Vasile Popa, care au avut un tur de campionat dezastruos, au jucat acasă cu Sargeția Bretea Română. S-au impus clar, cu 6-0, rezultat ce a reprezentat și scorul etapei. La pauză conduceau cu 2-0, grație „dublei” realizate repede de Valentin Todea (min. 2 și min. 16). Și, totuși, acest succes nu a fost îndeajuns celor de la Ilia pentru ocuparea poziției a treia, ci doar pentru locul al patrulea. Medaliile de bronz au revenit, cu 44 de puncte, fotbaliștilor de la Metalul Crișcior Brad, echipă condusă de antrenorul – jucător Emilian Petrișor și venită din eșalonul al patrulea. După o primă repriză albă, meciul de la Dobra părea să se încheie cu același deznodământ, însă în minutul 85 Alexandru Vlad a înscris golul prin care Metalul a intrat în posesia medaliilor de bronz.

Dispute palpitante în meciuri de vacanță
Cu toate că etapa a fost una de vacanță, s-au înregistrat și alte dispute palpitante, cum a fost și cea dintre Foresta Lunca Cernii și Unirea General Berthelot.
„Pădurarii”, pe al căror teren greu se obțin puncte, au început tare jocul. La pauză conduceau cu 2-0, prin golurile purtând semnăturile lui Dănuț Sălășan (min. 20) și căpitanul Raul Preda (min. 30) și păreau scăpați în victorioși. Însă în mitanul secund „francezii” au avut o revenire puternică, reducând, întâi, din handicap prin Mircea Martinescu (min. 57). Apoi, au egalat prin antrenorul–jucător și căpitanul de echipă Emanuel Băiconi (min. 62), 2-2 fiind, de altfel, scorul cu care s-a încheiat partida de la Lunca Cernii.
În urma acestei remize, Unirea, de la care se aștepta, parcă, un pic mai mult în acest campionat, a terminat pe cinci, cu 39 de puncte, iar Foresta, pregătită de antrenorul–jucător Alexandru Popovici, pe poziția a unsprezecea, antepenultima, cu 24 de puncte.
În fine, AS Sântămăria Orlea, care terminase turul de campionat pe locul al treilea, a reușit o victorie clară, care a mai șters din impresia neplăcută din partea a doua a competiției. S-a impus la Băcia cu 4-1, după 3-1 la pauză. Oaspeții au deschis scorul prin Bogdan Dăbucean (min. 7) și apoi l-au majorat prin „dubla” lui Ovidiu Stroia (min. 25 și min. 34). Scorul la pauză a fost stabilit spre sfârșitul primei reprize de căpitanul „mezelarilor”, Florin Beanga (min. 43), pentru ca reușita care a consfințit rezultatul final să îi aparțină lui Teodor Ocnean (min. 81). În urma acestui rezultat, Sântămăria, pregătită de antrenorul–jucător Ioan Gavriluți, a terminat pe poziția a șaptea, cu 35 de puncte, iar Băcia pe cea de-a douăsprezecea, penultima, cu 18 puncte, dar a avut o evoluție mai bună ca în sezonul trecut.

Să fie și o promovare?
Conform regulamentului, pot promova, pe criterii sportive, în Liga a IV-a, primele două clasate, respectiv Măgura Pui și Zarandul Crișcior, dar și formațiile clasate între locurile III și VIII, respectiv Metalul Crișcior Brad, CSC Ilia, Unirea General Berthelot, CS Ghelari, AS Sântămăria Orlea și Ponorul Vața, dacă îndeplinesc anumite criterii financiare. De retrogradare nu poate fi vorba, în județul Hunedoara nefiind un alt eșalon inferior. Nu este nimic sigur, dar sunt semnale că măcar o echipă se va înscrie în sezonul viitor al Ligii a IV-a de fotbal Hunedoara, care va începe la sfârșitul lunii august sau începutul lui septembrie, în funcție de numărul de participante.