19.06.2018,  19:07:36 | 0 comentarii | 206 vizualizari
Codrea Silip / A alergat accidentat și a ieșit câștigător la categoria lui de vârstă

Atletul Codrea Silip a participat la cursa Retezat Sky Race, unde a reușit o evoluție bună.
Cu 28,5km/ 2300 m, timp 4 ore 17min, a obținut locul 19 în clasamentul general și locul 1 la categoria sa de vârstă.

„A fost un concurs epic, foarte bine organizat, într-o zonă de poveste. Chiar dacă am luat startul pe o vreme un pic posomorâtă, odată ce am ajuns în creastă, munții Retezat mi s-au arătat în toata splendoarea lor, bucurându-mi privirea. Deși am participat pentru a cincea oară, a fost prima dată când m-am bucurat cu adevărat de priveliștea din jur. Și asta datorită faptului că fiind accidentat (ruptură parțială de grad înalt a tendonului peronier lung - conform RMN), am luat totuși startul cu gândul să fac o plimbare peste munți, iar dacă îmi permite glezna bolnavă să mai și alerg. Nu prea mi-a ieșit, pe urcări am fost foarte bine. În schimb, coborârile tehnice nu s-au potrivit cu problema mea, și a trebuit să o las aproape de pas ca să nu risc nimic. Chiar și așa, gipsul format dintr-o bucată de circa 3m de fașă elastică, se pare că a fost puțin cam strâns, ceea ce pe ultimii km m-a deranjat rău de tot, ajungând la finish cu piciorul amorțit și dureri severe. Bucuria mare mi-a fost oferită de soția Maria, care a reușit să termine cu bine cei circa 23 km de la traseul Buta în prima jumătate dintre concurenți. A fost primul ei semimaraton montan cu diferență mare de nivel!  Un BRAVO mare organizatorilor, voluntarilor, fotografilor și tuturor celor implicați în acest eveniment”, a  spus alergătorul.
O altă atletă din Vale, Crina Buzgan, s-a clasat pe primul loc la feminin și a fost aleasă „Queen of Custura”.