11.08.2018,  19:04:38 | 0 comentarii | 1110 vizualizari GALERIE:     FOTO
Început perfect pentru Energeticianul / Două din două ACS Energeticianul – ASU Poli Timişoara 2-1(2-0­)

Echipa din Liga a II-a ACS Energeticianul Tg. Jiu, şi-a trecut în cont cea de-a doua victorie din campionat. Jucătorii lui Cristian Dulca şi George Zima s-au impus cu scorul de 2-1 după un meci frumos, cu faze spectaculoase şi goluri pe măsură în faţa echipei ASU Poli Timişoara. Prima repriză a aparţinut clar gazdelor care au şi marcat de două ori prin Nicoară şi Stoenac, acesta din urmă un gol superb de la 20 de metri. În cea de-a doua repriză oaspeţii au dominat mai mult şi şi-au creat şi mai multe ocazii, când au şi reuşit să reducă din handicap, dar gazdele nu au lăsat garda jos şi au arătat că îşi merită locul din clasament.  Victoria a fost una meritată pentru gazde care după două etape sunt neînvinse.

Filmul meciului:
Min. 1 Cosmin Neagu preia în careu și șutează, în blocajul defensivei poliste.
Min. 15 Joc destul de liniștit în Valea Jiului. Aproximativ 400 de spectatori sunt pe stadion, dintre care circa 150 de fani alb-violeți, care domină fondul sonor.
Min. 19 Bozian preia un balon la 25 de metri de poartă și șutează cu stângul, sub transversală, însă pe direcția portarului Moldovan. A fost prima acțiune declanşată  de alb-violeți în acest joc.
Min. 22 Lovitură liberă de la 25 de metri, din lateral stânga, executată de Drugă la vinclul de la colțul scurt, dar Murariu reușește să respingă.
Min. 25 Cartonaș galben văzut de Ducu Ninu.
Min. 31 Ocazie bună pentru gazde. Vlăduţ Tudorache, care  face un joc foarte bun,  înaintează și șutează de la 20 de metri, iar Murariu respinge.
Min. 36 1-0 Nicoară deschide scorul, cu un șut de la 18 metri, la semînălțime, Murariu încearcă să respingă, dar mingea ricoșează în spatele său și intră în poartă.
Min. 37 2-0 Stoenac marchează cu un șut în forță, de la 20 de metri, în dreapta lui Murariu, care nu mai poate opri balonul.
Min. 40 Lovitură liberă de la 25 de metri executată de Bozian, însă Moldovan se întinde și reține.
Min. 43 Schimbare la Poli. Iese Scutaru, accidentat,  și intră Ignea, inclus pe lista rezervelor în ultimul moment în locul lui Szasz.
Min. 44 Șut al lui Marvin Schieb de la 18 metri, în forță, dar puțin pe lângă poartă.
Min. 48 Ignea execută o lovitură liberă din lateral dreapta direct pe poartă, însă Moldovan respinge.
Min. 55 Vlad Rusu, găsit în careu, șutează din lateral dreapta, iar Murariu reușește să respingă în corner.
Min. 62 Plămadă iese accidentat, intră Miholca.
Min. 64 2-1. Marvin Schieb reduce din handicap cu un șut din interiorul careului.
Min. 66 Schieb scoate pentru șutul în forță al lui Vidrăsan, de la 18 metri, iar Moldovan reține în doi timpi.
Min. 67 Schimbare la gazde: iese Nicoară și intră Neacșa.
Min. 69 O nouă schimbare la gazde: iese Drugă, intră Ioniță.
Min. 71 Ninu centrează periculos de pe dreapta, în gura porții, iar Mera respinge în corner.
Min. 76 Bozian șutează slab, pe lângă poartă, din apropierea punctului cu var.
Min. 81 Ultima schimbare la gazde: iese Stoenac, intră Cristea.
Min. 86 Ultima schimbare la Poli: iese Velici, intră Bănică.
Min. 90+2 Vlad Rusu scapă spre poarta polistă și trimite pe lângă poartă, din unghi.
Final de joc. 2-1 pentru Energeticianul.

Energeticianul (antrenor - Cristian Dulca): Moldovan – R. Petre, D. Lung (cpt.), Ninu, Drugă – Tudorache, Stoenac, Neagu, Cioiu – Nicoară, Vl. Rusu.
Politehnica (antrenor - Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheș – Nicolescu, Vidrăsan – Plămadă, Bozian, Schieb – Velici. Rezerve: Borbei – Miholca, Coadă, Bănică, Ghinescu, Lazea, Szasz.
Arbitri: Rareș Vidican (Satu Mare) – Ovidiu Timar (Marghita, BH), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Omar Dumitrică (Craiova).
Observatori: Gheorghe Moise (București) – pentru arbitri; Traian Marcu (Sibiu) – pentru joc.

150 de fani bănăţeni au poposit pe stadionul din Petroşani. Dotaţi cu toate cele necesare unui meci pe cinste, au oferit un spectacol absolut superb în tribune. Au cântat şi şi-au încurajat echipa pe tot parcursul jocului chiar dacă favoriţii lor au pierdut. Jos pălăria cu o aşa galerie!

Borbei - portarul format la PRO Fotbal
Din lotul ASU Poli a făcut parte şi portarul de 15 ani, Alexandru Borbei, rezervă la acest meci. Jucătorul este din Valea Jiului şi a fost format la Şcoala Pro Fotbal din Petroşani. „L-am remarcat încă de când a venit la selecţii. Un portar foarte bun. Noi l-am dat după o grilă la Timişoara. Este foarte talentat. Veţi mai auzi de el”, a declarat Marin Tudorache, fostul său antrenor.

Dulca: „O repriză aproape perfectă”
„Am făcut o repriză aproape perfectă în care am dat două goluri, un joc foarte bun, exact ceea ce ne-am propus. Mă bucur că jucătorii au înţeles mesajul băncii tehnice. Ei au jucat exact ce trebuia. Încă nu suntem pregătiţi fizic sută la sută. Şi atunci am lăsat nişte spaţii. Am avut multe ocazii, important este că am câştigat. Am avut şi nişte accidentări, dar să sperăm că nu sunt grave. Avem doar patru săptămâni de pregătire. Ştiu că acest lucru nu este o scuză, unii pot profita, dar sunt convins că putem ajunge la nivelul dorit de pregătire”.

Petrescu: „Un punct ar fi fost meritat”
„În prima repriză am luat două goluri, în repriza a doua jocul a fost mai disputat. Am anticipat că vom întâlni o echipă care va avea un cuvânt greu de spus care se va implica la promovare. O primă repriză cu un plus de posesie pentru echipa gazdă. Am avut o a doua repriză pe care noi am controlat-o când am şi reuşit un gol. Un egal, un punct pentru noi ar fi fost mai meritat, dar acesta este fotbalul. Capul sus, echipa joacă, se exprimă bine, trebuie să fim mai încrezători. Le mulţumim suporterilor noştri care au fost alături de noi”.

Scutaru
„Am avut foarte multe ocazii, dar, din păcate, nu le-am fructificat aşa cum am păţit  şi în primul meci. E drumul lung în acest campionat. Energeticianul merită să se bată la promovare. Am jucat aici la Petroşani şi m-aş bucura ca fotbalul să revină în prima ligă. Sunt mai multe echipe care se vor bate la promovare în acest sezon”.

Premii pentru spectatori
Cei 400 de spectatori prezenţi la meci s-au bucurat de o tombolă oferită de către organizatori, care au pus la bătaie 10 mingi şi o bicicletă. Care au ajuns la fericiţii câştigători care au fost atât timişoreni, cât şi petroşeneni. Printre ei s-a aflat şi fostul director de la mina Petrila, Nicu Preda, care a câştigat o minge.

„Spionul” Pustai
Dacă la primul meci oaspete de onoare a fost George Ogăraru, de data acesta în tribuna oficială a stadionul Jiul s-a aflat directorul sportiv Cristi Pustai de la echipa din prima ligă Gaz Metan Mediaş. Acesta a venit să vadă un jucător de la Energeticianul.