26.08.2018,  20:10:16 | 0 comentarii | 888 vizualizari
Meci nebun la Petroşani

Echipa din liga a doua ACS Energeticianul a reuşit cea de-a treia victorie din acest sezon după un meci de infarct la Petroşani, în care gazdele puteau pierde pe final un meci pe care l-au controlat aproape în întregime.
Partida de fotbal din Vale a avut de toate. Goluri multe şi frumoase, suspans, surprize, dar şi mulţi nervi. Pentru Energeticianul a fost însă cea de-a treia victorie din acest campionat ceea ce nu e deloc rău pentru trupa condusă de Cristian Dulca şi George Zima. Meciul, unul spectaculos, dar cu multe erori a fost controlat în mare de echipa gazdă, dar începutul de meci ca şi finalul a aparţinut oaspeţilor. Echipa din Bacău a deschis scorul în minutul 16 când Valentin Buhăcianu trece în careul advers de Ninu şi Ioniţă şi înscrie din apropierea punctului de la 11 metri. În minutul 27 va fi 1-1 Cioiu are o incursiune pe stânga, centrează în faţa careului mic, acolo de unde Vlad Rusu deviază la colţul lung şi egalează pe lângă Potcoavă.
Din minutul 38 oaspeţii vor juca în 10. Ionuţ Mihălăchioae este eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.
Minutul 45+1 aduce 2-1. Centrare în colţul careului mic, acolo de unde Vlad Rusu deviază, Potcoavă respinge în faţă, iar acelaşi Vlad Rusu înscrie violent sub transversală.
În minutul 48 va fi 3-1 Vlad Rusu ridică rafinat mingea pentru juniorul Andrei Dragu, iar mijlocaşul, rămas singur cu Potcoavă, înscrie cu un şut plasat, la colţul scurt, după ce a lovit şi bara.
Oaspeţii încă mai speră şi nu renunţă aşa că în minutul 70 va fi 3-2, Valentin Buhăcianu reducând din diferenţă. Un minut mai târziu gazdele trec din nou în avantaj cu două goluri, 4-2, Vlad Rusu refăcând rapid diferenţa.
În minutul 79 echipa vizitatoare dă emoţii trupei din Vale şi face scorul 4-3 după ce Adrian Hurdubei punctează şi el pentru Aerostar. Finalul este un dramatic cu oaspeţii sufocând careul gazdelor, dar Energeticianul scapă basma curată. Astfel că cele trei puncte trec în contul echipei de la Petroşani.

Nervi mulţi
Viorel Nicoară, jucător al Energeticianului, a fost unul dintre cei mai nervoşi oameni de pe teren, acesta fiind la un pas de a se încăiera cu jucătorii oaspeţi. Experimentatului jucător nu i-a ieşit jocul cu care ne-a obişnuit, fiind şi înlocuit de către antrenorul Cristian Dulca. De altfel nervii din cele două tabere s-au văzut şi în numărul cartonaşelor, destul de numeroase, acordate de către arbitrul întâlnirii. De remarcat faptul că în acest joc, Cristian Dulca a făcut numeroase modificări în ceea ce priveşte formula de start, care a fost diferită faţă de cea din primele trei jocuri. Astfel din echipa de bază au lipsit portarul Moldovan, Dani Lung, Drugă, Vlad Tudorache, dar în schimb a fost prezent fundaşul dreapta Tomozei, care a făcut un meci excelent. De remarcat la Energeticianul şi debutul unui tânăr de 21 de ani, Manole.

Vlad Rusu, la cota 6
Atacantul Energeticianului, Vlad Rusu, a reuşit din nou o triplă după cea în urmă cu două etape. Fotbalistul, evaluat la sute de mii de euro, a avut din nou un parcurs fără greşeală înscriind trei goluri şi fiind coautor la o pasă de gol. Astfel golgheterul din sezonul trecut al ligii a doua a ajuns la cifra de şase goluri marcate în acest început de campionat.

ACS Energeticianul - Aerostar Bacău 4-3
Stadion: Jiul (Petroşani - Hunedoara);
Arbitru: Marius Omuţ (Satu Mare); asistenţi: Bogdan Ioan Dragoş şi Constantin Mihai Cantemir (ambii din Făgăraş).

►Energeticianul: Bg. Miron (cpt.) - Tomozei, E. Ninu, M. Ioniţă, Andr. Dragu, R. Enache, C. Cristea, Al. Neacşu, Cioiu, V. Nicoară, Vl. Rusu
Rezerve: H. Moldovan - Lur. Manole, C. Ionică, Rob. Petre, D. Lung, Vl.