30.08.2018,  18:00:24 | 0 comentarii | 729 vizualizari
ACS Energeticianul merge mai departe în Cupa României / Cristian Dulca: „CSM Reșiţa este mai puternică decât în sezonul trecut”

În această săptămână s-au jucat partidele contând pentru turul al III-lea al fazei naționale a Cupei României, etapă a întrecerii în care a intrat în competiție și ACS Energeticianul Târgu Jiu, formație nou promovată în Liga 2 și care își desfășoară meciurile de pe teren propriu pe stadionul „Jiul” din Petroșani. Trupa din Valea Jiului a avut un adversar dificil, pe CSM Școlar Reșița, principala sa contracandidată în sezonul trecut în lupta pentru promovarea în eșalonul secund al fotbalului autohton. Cu toate acestea, trupa antrenată de fostul internațional Cristian Dulca s-a impus cu scorul de 2-0 prin golurile marcate de Neagu și Tomozei.
Petroșenenii au înscris câte un gol pe repriză, prin Cosmin Neagu, în minutul 21, și Marius Tomozei, în minutul 70. Grație acestui succes, s-au calificat în turul al IV-lea, ultimul dinaintea intrării în competiție a echipelor din Liga 1. Mai trebuie menționat că ACS Energeticianul, pe locul 3 în Liga 2, la un singur punct de lider, va evolua în etapa a patra a eșalonului secund marţi, 4 septembrie, de la ora 19:30, pe terenul celor de la FC Argeș, a cincea clasată în ierarhie.
„Sincer vorbind, Reșița este mai puternică decât în sezonul trecut. Am întâlnit o echipă care a pasat foarte mult, nu a mai făcut anti joc așa cum s-a întâmplat când am jucat cu ei în campionat. A fost un meci greu pe care l-am câștigat meritat”, a spus antrenorul Cristian Dulca.
La partida de la Reşiţa a revenit după o lungă absenţă şi unul dintre cei mai talentaţi juniori ai echipei, Alex Gârbiţă, fotbalist accidentat încă din returul ligii a treia.
ACS Energeticianul: Moldovan - Tomozei, Lung, Ioniţă, Drugă - Tudorache, Iordache, Neagu, Manole - Gîrbiţă, Ionică. Rezerve: Miron - Petre, Misăraş, Stoenac, Dragu, Gruia, Neacşa.

Prima partidă în nocturnă pentru Energeticianul
Clubul FC Argeș anunță că, legat de meciul cu Energeticianul, tichetele pot fi procurate atât luni, cât şi marţi, în ziua partidei, de la casele de bilete ale stadionului Nicolae Dobrin. Preţul unui bilet este de 5 lei, pensionarii, elevii şi studenţii plătind doar 2 lei. Aceste cate­gorii sociale trebuie să aibă asupra lor cuponul de pensie, carnetul de elev sau legitimaţia de student. Partida se va juca în nocturnă și va fi televizată.