10.09.2018,  17:44:44 | 0 comentarii | 701 vizualizari
Hunedoara a scăpat victoria printre degete / „Ne-a lipsit maturitatea de a gestiona acel 3-2 pentru a obţine victoria”

Echipa din liga a treia CS Hunedoara a pierdut două puncte mari în minutele de prelungire. Hunedorenii au jucat cu Metalurgistul Cugir, echipă ce emite pretenții la promovare, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 3-3, hunedorenii fiind egalați în minutele de prelungire. „Pe mine rezultatul nu mă mulţumeşte, am pierdut două puncte preţioase. Suntem o nou-promovată, trebuie să ne câştigăm meciurile de acasă ca să nu avem emoţii. Sper doar ca aceste puncte pierdute să nu conteze la final de campionat. Nu ne putem compara din niciun punct de vedere cu cei de la Cugir, ca lot sau financiar. Cu toate acestea, cu dăruire şi ambiţie am întors rezultatul de la 0-1. Pe final şi noi şi ei am avut ocazii, oricare dintre echipe putea câştiga. Le-am şi spus băieţilor după meci că nu sunt supărat pe ei, cu atitudinea de azi nu pierdem cu nimeni. Ne-a lipsit maturitatea de a gestiona acel 3-2 pentru a obţine victoria”, a spus, după meci, Mircea Alic, antrenorul celor de la CS Hunedoara. Pe de altă parte, oaspeții erau mulțumiți de egalul de la Hunedoara.
„Rezultatul este echitabil, după cum am jucat aşa a fost şi rezultatul. Asta se întâmplă când crezi că e gata meciul la 1-0, ne-am retras în apărare şi ne-a costat. Sunt dezamăgit de câţiva jucători de la noi. Felicit echipa gazdă, care s-a prezentat cu totul altfel decât data trecută. Noi am avut doi jucători suspendaţi, portarul Bănică şi Făgărăşanu. În continuare am vrea şi noi la promovare, dar trebuie să jucăm mai bine decât am făcut-o la Hunedoara”, a declarat antrenorul celor de la Metalurgistul Cugir, Călin Moldovan.
În urma acestei remize, Cugirul este pe șase, cu cinci puncte, iar Hunedoara pe opt, cu patru puncte.