13.09.2018,  16:17:22 | 0 comentarii | 463 vizualizari
Cu un interimar pe bancă / Energeticianul merge mai departe în Cupa României

În faza naţională a Cupei României, Energeticianul Tg. Jiu (care joacă pe stadionul din  Petroşani) s-a calificat în 16-imile competiţiei, după ce a învins la Lugoj pe CS Municipal cu 2–1. Golurile echipei pregătite de interimarul George Zima au fost înscrise de Stoenac (min. 35) şi Rusu (min. 87), pentru gazde marcând Sărăcin (min. 78).
În această fază la Petroșani va veni o echipă de Liga 1.

Cu interimar pe bancă, Energeticianul obţine calificarea în 16-imile cupei
Cristian Dulca s-a despărţit duminică de Energeticianul, după înfrângerea drastică suferită pe teren propriu în faţa Petrolului, scor 0-3, iar echipa din Petroşani a rămas pe mâna secundului George Zima. Acesta a condus antrenamentele în ultimele trei zile şi a dat indicaţii la meciul de la Lugoj.
Energeticianul a câştigat cu ceva emoţii, cu 2-1, meciul de pe terenul echipei din Liga 3, în cadrul fazei a patra a Cupei României, şi s-a calificat în 16-imi, acolo unde are şanse mari să întâlnească un adversar din prima ligă.
Cu el în postura de antrenor interimar, Energeticianul a câştigat miercuri, cu 2-1, meciul cu CSM Lugoj, în turul 4 al Cupei României. Marian Stoenac a deschis scorul în minutul 35, Andrei Sărăcin a egalat în minutul 78, iar Vlad Rusu a adus victoria în minutul 87. În 16-imi, trupa din Petroşani va întâlni o echipă din Liga 1.

„Îmi doresc să vină FCSB la Petroşani”
După calificare, antrenorul Energeticianului îşi doreşte un adversar de top la Petroşani. FCSB este echipa pe care trupa din Vale vrea să o întâlnească. „Suntem mulțumiți că am reușit să trecem în turul următor, pentru că ne dorim foarte mult să aducem o echipă cu nume din Liga 1 la Petroșani, FCSB. Am dominat jocul de la început până la final din punct de vedere teritori­al și al posesiei, dar am fost mai puțin inspirați în ultima treime și din cauza faptului că am întâlnit o echipă bine organizată, cu atitudine pozitivă. Îi felicit pe băieți, că au arătat caracter până la final și am reușit să învingem”, a spus antrenorul George Zima.
În campionat, Energeticianul joacă sâmbătă, de la ora 11:00, în etapa a 7-a, la CS Mioveni, echipă care a trecut cu 3-1 la Târgu Jiu de Pandurii, în cupă.
►CSM Lugoj: R. Barbu - Mărgan, Bg. David, D. Predescu, Kracunjel, Săndescu, Precupanu (cpt.), N. Jula, Mărmăneanu, Raţiu, Sărăcin
Rezerve: R. Axinte - Mihoc, B. Dobra, Maier, Cărăbaş, Socaci, Miculescu
Antrenor: Ilie Rotariu
►Energeticianul: Bg. Miron - Leasă, E. Ninu, C. Achim, D. Drugă, Vl. Tudorache, L. Iordache (cpt.), Laur. Manole, Stoenac, Gîrbiţă, C. Ionică
Rezerve: Marinoiu - Misarăş, Rob. Petre, R. Enache, Al. Neacşa, Cioiu, Vl. Rusu
Antrenor: George Zima.