22.09.2018,  17:47:22 | 1 comentariu | 620 vizualizari
Paradele lui Bogdan Miron şi dubla lui Vlad Rusu au adus o victorie ce la un moment părea pierdută  pentru Energeticianul

Cu interimarul George Zima pe banca tehnică ACS Energeticianul  a respirat uşurată după ce a obţinut cele trei puncte în faţa echipei lui Marius Baciu, Daco Getica.

Un meci mediocru la Petroşani, de jumătatea clasamentului, cu multe greşeli tehnico tactice, gafe individuale, dar şi cu 8 minute de prelungire arătate de către centralul partidei, central căruia gazdele i-au reproşat un fault în atac asupra lui Dragu, foarte activ în acest meci,  la golul marcat de oaspeţi. De altfel aceştia din urmă încep tare meciul cu două ocazii foarte mari încă în primele două minute, când paradele spectaculoase ale lui Bogdan Miron o salvează pe Energeticianul  de la două goluri ca şi făcute. Treptat gazdele ies la joc şi încearcă poarta lui Botaş prin Cioiu şi Neacşa ca mai apoi oaspeţii să mai irosească o bună oportunitate de a marca. Capul lui Ninu din minutul 12 se duce puţin peste poarta oaspeţilor, iar mai apoi şutul lui Stoenac prinde iarba şi trece pe lângă poartă. Şi când finalul primei reprize nu mai anunţa nimic spectaculos vine centrarea şutată a lui Vlad Rusu, mingea se duce înşelător pe sub portarul oaspeţilor şi gazdele deschid scorul intrând la cabine cu avantajul de 1-0. Repriza a doua este la fel de încurcată ca şi prima cu atacuri haotice de ambele părţi dar norocul le surâde oaspeţilor care reuşesc să egaleze în minutul 80 prin Adrian Voicu care trimite din careu, mingea e uşor deviată şi este egal. Gazdele reclamă la această fază un fault în atac asupra lui Dragu. Oaspeţii rămân minutul 85  în 10 după eliminarea autorului golului, Voicu.

Şi când egalul părea bătut în cuie vine minutul  90 care aduce victoria descătuşării pentru gazde. 2-1: Vlad Tudorache pasează pe culoar, Vlad Rusu pătrunde în careu şi de la 10 metri uşor lateral dreapta trimite la colţul lung, tot pe sub portar. Inspirată introducerea pe teren a lui Vlăduţ Tudorache, iar atacantul Vlad Rusu a ţinut să dedice cele ouă goluri marcate de le maseurului echipei sale, Octavian Fage, care în urmă cu o săptămână şi-a pierdut mama.

Arbitrul a  prelungit cu 8 minute partida pentru trageri de joc inutile. O partidă la care a asistat printre alţii, Ionuţ Stelescu, Marin Tudorache, Dan Vasilică.

George Zima, antrenor interimar ACS Energeticianul: „Voi merge la cursuri”

„O victorie foarte importantă pentru echipă, nu pentru mine  personal. Era important ca după jocul bun de la Mioveni să continuăm şi să obţinem o victorie. Sunt fericit pentru băieţi, au dat dovadă de caracter. Am făcut un meci foarte bun, dacă ne vedem de jocul nostru şi fructificăm ocaziile consider că nu vom aveam probleme la meci.

Dup ce va expia perioada mea de interimat probabil că voi merge să fac cursurile pentru a  lua licenţa A indiferent unde voi continua, dar eu sper  că aici”

„Copilăriile noastre, greşelile noastre ne-au privat de un rezultat bun”

Marius Baciu, antrenor Daco Getica: „Am fi meritat un egal. Îmi pare rău pentru rezultat. Băieţii mei au făcut un meci bun defensiv, ştiam că întâlnim o echipă cu o calitate foarte bună individuală. Dacă profitam şi noi de ocaziile avute în primele 10 minute de joc altfel ar fi fost meciul. Am avut ocazii clare, noi le-am făcut cadou pur şi simplu primul gol. Parcă portarul nostru a aţipit, iar al doilea gol a fost tot pe o greşeală de nepermis. Am încredere în copiii aceştia pe care îi pregătesc şi care au jucat şi azi. Până la urmă am jucat în faţa unei echipe care îşi doreşte să promoveze. Era echitabil un egal. Pentru noi fiecare meci e important pentru că suntem o echipă tânără în reconstrucţie. Putem face surprize. Nu ştiu cum era dacă marcam noi atunci în primele minute. Copilăriile noastre greşelile noaste ne-au privat de un rezultat bun şi am mai luat şi un cartonaş roşu nepermis”.

Ioan Danciu dixit:

„Am văzut un meci între două echipe mortăciune cu multe greşeli şi un joc fără orizont”

Prezent la meci fostul arbitru divizionar Ioan Danciu a fost tranşant şi le-a transmis un mesaj la obiect jucătorilor care evoluează în liga a doua. „La ce meci am văzut azi consider că jucătorii ar trebui să vină cu bani de acasă şi să dea ca să joace la liga a doua, nu să le de dea patronul Am văzut un meci cu două echipe mortăciune, cu multe greşeli individuale, tehnico tactice, un joc fără un orizont. Din păcate nivelul fotbalului de la noi este unul foarte scăzut. Este ruşinos să joci aşa la liga a doua „.

ENERGETICIANUL - DACO-GETICA BUCUREŞTI   2-1

Stadion: Jiul (Petroşani - Hunedoara)1

Arbitru: Florin Miron (Bucureşti); Asistenţi: Marius Bălan (Dej) şi Ovidiu Timar (Marghita).

►Energeticianul: Bg. Miron (cpt.) - Tomozei, C. Achim, E. Ninu, Andr. Dragu, Stoenac, C. Cristea, Al. Neacşa, Leasă, Cioiu, Vl. Rusu

Rezerve: H. Moldovan - D. Lung, D. Drugă, Vl. Tudorache, C. Neagu, Gîrbiţă, Rob. Petre. Au mai intrat: Vald Tudorcahe, Gârbiţă şi Neagu

Antrenor: George Zima

►Daco-Getica: Botaş - Cotigă, Motroc, G. Vladimir, Muşat, Al. Iordănescu, D. Cârjan, Rapf. Stănescu, Călinţaru, Nica, Ad. Voicu (cpt.)

Rezerve: Gavrilaş - Carabela, M. Grigore, Teuţ, Mârzea, Rob. Neacşu, Bustea. Au mai intrat: teut, Neacşu şi Bustea.

Antrenor: Marius Baciu