24.09.2018,  16:34:38 | 0 comentarii | 416 vizualizari GALERIE:     FOTO
Naționalele de tir cu arcul de la Aninoasa / Sportivii din Vale - 10 medalii

Peste 120 de sportivi practicanți ai disciplinei olimpice Tir cu arcul, reprezentând 19 cluburi, au participat la Campionat Naţional Outdoor de Seniori şi Juniori (M şi F) Olimpic / Compound / Barbow, care a fost organizat la baza sportivă de la Aninoasa în perioada 20-23 septembrie.

Vremea excelentă și condițiile asigurate de către Federația Română de Tir cu Arcul au dat posibilitatea înregistrării unor rezultate bune pentru sportivii din loturile naționale, cei care vor fi prezenți în perioada următoare la câteva concursuri internaționale.
De remarcat că arcașii de la SCM Deva – Minerul Aninoasa, pregătiți de antrenorul Gigi Pușcă și coordonați de Viorel Hăbian (cel care este antrenorul coordonator al loturilor naționale), au obținut o serie de rezultate care îi clasează între cei mai buni sportivi în actualul sezon, deși rezultatele ar fi putut să fie mai bune.
Echipa alcătuită din Beatrice Miklos și Mario Țâmpu s-a impus la categoria echipe juniori arc olimpic situându-se înaintea echipelor din Iași și Rădăuți.
Echipa de seniori a clubului alcătuită din Andreea Uriţescu și Ghenadiei Iepuri s-a clasat pe locul al patrulea, după echipele din Suceava, Rădăuți și Iași.
Juniorul Mario Țâmpu s-a remarcat prin acuratețea execuțiilor. De departe, el a fost cel mai bun la categoria sa de participare, arc olimpic, pe care a și câștigat-o detașat cu un total de 625 puncte, iar colegul lui Flaviu Tănăsescu s-a clasat pe locul IV.
Dacian Râncă, la categoria arc barebow, a urcat pe podiumul de premiere, câștigând medalia de aur detașat.
Antrenorul Gigi Pușcă, participant la categoria arc compound, a fost și el printre medaliați. A ocupat locul secund și a câștigat astfel o medalie de argint, ceea ce dă exemplu și speranțe elevilor domniei sale pentru un parcurs mai bun la viitoarele competiții naționale.
„Am avut rezultate foarte bune. A fost o competiție foarte puternică. Concurență mare. Noi ne-am realizat norma de medalii, mai puțin la seniori unde speram să câștigăm un titlu, dar ne-am ales cu două titluri de vicecampioni la seniori”, a spus antrenorul Gigi Pușcă. În urma acestui concurs se alcătuiesc loturile naționale pentru competiția din 2019.
Sportivii de la SCM Deva, componenţi ai echipelor naţionale, se pregătesc pentru Turneul Internaţional - SEN/JUN/CAD-R/C din localitatea Ziviec – Polonia, 3-8 octombrie.
Lotul României îi va avea în componența sa pe sportivii din Vale: Gigi Pușcă, Ghenadie Iepuri, Beatrice Miklos și Mario Țâmpu.

Rezultate
Compound seniori: Gigi Puşcă - locul 2; Olimpic juniori: Mario Tâmpu - locul 1; Olimpic junioare: Beatrice Miklos - locul 1. Compound juniori: Eduard Miklos - locul 2; Bare boow – Dacian Ranca - locul 1. Echipe mixte junior: locul 1 - Beatrice Miklos - Mario Tâmpu. Echipa seniori: locul 2 - Ghenadie Iepuri – Răzvan Marcu - Mario Tâmpu. Echipa senioare: locul 2 - Luminiţa Boros - Andreea Uritescu - Beatrice Miklos. Echipa juniori: locul 1 - Mario Tâmpu - Denis Hăbian - Flavius Tănăsescu. Echipa junioare: locul 3 - Ioana Puşcă - Carolina Ventzel - Beatrice Miklos.