11.10.2018,  15:42:58 | 1 comentariu | 507 vizualizari
În fața unei echipe fără antrenor, / Bogdan Andone a debutat cu o remiză în deplasare

Miercuri s-a disputat o rundă intermediară în Liga 2 de fotbal, fiind vorba despre etapa cu numărul 11. ACS Energeticianul a remizat, în deplasare, la Ripensia, scor 1-1, fiind egalată pe final de meci.

Fotbal, minut cu minut
Printre formațiile care au luptat pentru punctele puse în joc s-a numărat și ACS Energeticianul, formație care își desfășoară meciurile de pe teren propriu pe stadionul „Jiul” din Petroșani.
Cu un nou antrenor principal pe bancă, Bogdan Andone, petroșenenii au jucat în deplasare, la Ripensia Timișoara. Partida s-a jucat  pe stadionul „Dan Păltinișanu” din municipiul de pe malurile Begăi. După un început de tatonare, fotbaliștii de la ACS Energeticianul au prima ocazie, în minutul 9, însă Neagu, în poziție bună, trimite pe lângă poartă. Gazdele ripostează în minutul 12, când Miron reține o centrare periculoasă a lui Cluci, care îl căuta pe Mansour. Apoi, în minutul 21, are o mare ocazie de a înscrie, însă trimite cu capul puțin pe lângă poartă din marginea careului mic.
Timișorenii au o posesie mai bună și se dovedesc a fi ceva mai periculoși în atac, dar fără concretizare pe tabela de marcaj, întâi Miron respingând un șut de la distanță al lui Anghelina (24), apoi execuția lui Popa ocolește poarta oaspeților (27), pentru ca, după aceea, să aibă o serie de cornere consecutive (37), dar fără rezultat, și, astfel, la cabine se intră cu un scor alb. Mitanul secund arată o formație a Petroșaniului mult mai ofensivă. Astfel, în minutul 49, Tudorache trage peste poartă de la 16 metri, după o acțiune personală, iar în minutul 54 șutul lui Manole lovește o bară laterală. Deschiderea scorului de către echipa vizitatoare a venit firesc, iar acest lucru s-a petrecut în minutul 59, când Stoenac, abia intrat pe teren, a înscris cu un șut frumos puțin din afara suprafeței de pedeapsă. După gol, petroșenenii au făcut pasul înapoi, dorind să păstreze rezultatul și  au fost aproape să le reușească acest lucru. Doar că o partidă are 90 de minute de joc, iar  gazdele au forțat egalarea. Ceea ce s-a și întâmplat. Ripensia a egalat pe final de joc, în minutul 89, când Apro, altă rezervă, a înscris cu un șut violent, de la 22 de metri.
În urma acestui egal, petroșenenii rămân pe locul zece, cu 17 puncte, iar etapa viitoare, mai exact sâmbătă, de la ora 11:00, vor juca acasă cu ACS Poli Timișoara, fosta prim–divizionară fiind penultima în clasament, cu 5 puncte.

Ieri coechipieri, azi adversari
Marian Anghelina și Gueye Mansour au jucat, în trecut, pentru ACS Energeticianul pe când echipa activa în Liga a III-a sub denumirea de Șirineasa. Acum cei doi îmbracă tricoul Ripensiei Timișoara, iar miercuri au fost pe teren contra Energeticianului. Mansour nu a  reușit însă să-și concretizeze atacurile furibunde la poarta celor din Petroșani cu un gol din foarfece, așa cum și-ar fi dorit.

Fără antrenor
Ripensia nu a avut antrenor la meciul Energeticianul, astfel că pe bancă a luat loc directorul sportiv Radu Suciu. „Am obţinut un punct important, dată fiind şi penuria de jocuri câştigătoare de până acum. E foarte important pentru moral, cu atât mai mult cu cât am întâlnit o echipă bună. Au jucători valoroşi pentru nivelul Ligii a 2-a. Am dat dovadă de putere de luptă mai mult ca altădată, de încredere, şi aceste două elemente corelate ne-au ajutat să revenim şi să egalăm. Este îmbucurător, altădată nu aveam forma morală să încercăm să forţăm rezultatul. Este un punct bun pentru moral, cu condiţia să îl asimilăm ca atare în subconştientul nostru, să putem dovedi aceeaşi tărie de caracter şi în partidele următoare. Altădată, pe fonduri unor erori lamentabile, am căzut după perioade bune de joc, astăzi nu a mai fost aşa”, a spus acesta.

Ripensia Timișoara - ACS Energeticianul: 1-1 (0-0)
Stadionul „Dan Păltinișanu” Timișoara
Spectatori: 100
Au marcat: Apro (89’)/ Stoenac (min. 59’)
Ripensia: Dobre - Popa, Străuţ, M. Toma, C. Toma (cpt.) - Popovici, Stoi (Apro – 67’), Anghelina (Kawagoe – min. 78’), Dumiter - Cluci (Monea – min. 61’), Mansour. Rezerve: Păduraru - Ţieranu, Lemnaru, Ardelean. Antrenor: Radu Suciu.
Energeticianul: Miron - Tomozei (Leasă, 63’), Lung (cpt.), Achim, Dragu - Cristea, Tudorache - Neacşa (Stoenac, 55’), Manole, Cioiu (Ninu, 74’) - Neagu.
Rezerve: Moldovan - Drugă, Gîrbiţă, Ionică. Antrenor: Bogdan Andone.
Arbitru: Paul Unimățan; asistenţi: Gabriel Bârjac şi Ferencz Tunyogi (toţi din Zalău).