15.10.2018,  18:36:55 | 0 comentarii | 317 vizualizari
Fotbal • Liga a III-a

CS Hunedoara urcă în clasament
După incredibilul 2-5 din etapa trecută de pe teren propriu cu Naţional Sebiş, CS Hunedoara avea neapărată nevoie să îşi recupereze punctele pierdute.

Ocazia s-a ivit chiar în meciul de sâmbătă de la Ocna Mureş, în compania nou-promovatei CS din localitate. Hunedorenii s-au impus cu 2-1, după ce la pauză scorul era egal, 1-1.
„Meci greu, greu, greu. Asta şi prin prisma faptului că noi am pierdut acasă aşa cum am pierdut cu Sebişul, iar adversarii veneau după primul lor punct obţinut, egalul de la Lugoj, cu antrenor nou şi cu un alt moral. Totuşi, noi trebuia să ne facem meciul mai uşor, însă din nou am luat gol pe o greşeală de-a noastră. La trei minute după ce am deschis scorul, am fost egalaţi, pe un atac al nostru în marginea careului lor; Herci a preferat o pasă filtrantă în locul unui şut, a urmat o respingere şi un contraatac al lui Drăgan, care a plecat de la mijlocul terenului printre fundaşii noştri centrali şi a înscris. Golul lui Marcu din minutul 89 ne-a adus cele trei puncte, au mai fost şi şase minute de prelungiri dar am câştigat şi asta e cel mai important. Pornim cu un moral bun la meciul din etapa viitoare, când primim vizita liderului Şoimii Lipova.
Le-am spus băieţilor că trebuie să avem o altă faţă decât la meciul cu Sebişul, avem o datorie faţă de public, pentru ca oamenii să plece mulţumiţi de la stadion şi să ne aplaude la sfârşit”, a declarat după prima victorie externă Mircea Alic, antrenorul principal al hunedorenilor.

Cetate învinge acasă
Partida de la Deva a opus două echipe în mare foame de puncte şi care aveau nevoie de un succes ca de aer.

CNS Cetate obţinuse o singură victorie în acesta campionat şi era pe antepenultimul loc, CSM Şcolar Reşiţa avea doar două victorii şi se afla la zece puncte de liderul seriei, foarte departe de pretenţiile la promovare emise la startul sezonului. Cetate Deva s-a impus cu 2-1.
„În sfârşit, am spart această serie neagră a rezultatelor nefavorabile. Astăzi am obţinut victoria în faţa unei echipe bune a Reşiţei. Sperăm să începem să câştigăm şi afară, să urcăm în clasament şi să ajungem în prima jumătate, unde cred că ne este locul. Ne cunoşteam adversarii, am fost şi i-am văzut în meciul de la Cugir (2–2 – n.r.) şi ştiam că sunt puternici pe zona centrală. De aceea, am schimbat sistemul de joc folosit până acum cu unul cu trei fundaşi centrali, ca să ne asigurăm, iar oamenii de bandă Kelemen şi Roşie au sprijinit şi ei faza de apărare. Am folosit un 3–4–3, care a devenit în funcţie de necesităţi 5–3–2 sau 5–4–1. Iarăşi am luat gol uşor, la o fază fixă – corner – pe o neatenţie, altfel cred că nu au fost probleme. Am mai avut ocazii de a marca, e drept, au avut şi ei câteva, mă bucur că băieţii în sfârşit au jucat aşa cum trebuie”, a declarat Ioan Petcu, antrenor principal CNS Cetate Deva.