18.02.2019,  18:18:06 | 0 comentarii | 366 vizualizari
CS Hunedoara / Victorie cu Zlatna

O altă formație din Liga a III-a, CS Hunedoara, a învins sâmbătă pe teren propriu pe CS Zlatna într-un joc de pregătire, disputat cu două săptămâni înainte de reluarea campionatului.

Fotbaliştii pregătiţi de Mircea Alic şi Raul Spătaru au câştigat în faţa grupării de Liga a IV-a din Alba cu 5–1. Marcatorii golurilor hunedorene au fost Tecsi în minutele 60 şi 62, Iacob în min. 63, Herci în min. 70 şi Bloj în min. 87. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul în min. 35 şi au intrat în avantaj la pauză.
„S-a simţit puţin şi la acest meci, mai ales în prima repriză, că nu avem prospeţime în joc. Oricum, acum nu mă interesează asta în mod deosebit, ci să am prospeţime peste două săptămâni, când începe campionatul. Băieţii s-au pregătit bine în perioada aceasta şi din fericire am fost feriţi de accidentări grave, lucrul cel mai important. Ne-a afectat şi pe noi gripa, am avut câţiva răciţi, dar nu am avut probleme musculare. Kocsis în prima repriză a şchiopătat uşor, a simţit o înţepătură şi am preferat să nu risc şi să îl înlocuiesc. Acesta ar fi lotul cu care vom aborda returul, cei folosiţi azi plus alţi câţiva juniori, portarul Muşa, Casoni în special, dar şi alţii de la grupa 2001 şi 2002. Nu am încă formula ideală pentru prima etapă, când jucăm în deplasare la Giarmata cu Millenium, mai ales că Dulap şi Tecsi sunt ambii suspendaţi la acel meci pentru cumul de cartonaşe galbene. Ultimul amical îl jucăm sâmbăta viitoare, la Haţeg cu Retezatul”, a spus Mircea Alic, antrenorul principal al CS Hunedoara, după succesul cu Zlatna.