19.02.2019,  17:42:36 | 0 comentarii | 576 vizualizari
În clasamentul celor mai buni sportivi hunedoreni pe 2018 / Nici un sportiv din Vale pe podium la categoria „discipline olimpice”!
de Loredana JUGLEA

Pentru a stabili ierarhia celor mai buni sportivi şi antrenori din judeţ în anul 2018, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Hunedoara, Inspectoratul Școlar al județului și reprezentanţii presei sportive din judeţ au avut o ședință de lucru.

Păstrând tradiția anilor trecuți, s-au întocmit clasamente separate la disciplinele olimpice şi la disciplinele neolimpice pe baza punctelor obținute de către sportivi la competițiile mondiale, europene, balcanice și naționale, luându-se în considerare și participările la seria de competiții gen cupe, fie ele mondiale, europene și balcanice, considerându-se că toți cei care au participat la aceste întreceri sunt reprezentanți ai mișcării sportive din județului Hunedoara.
Pe listele întocmite după centralizarea rezultatelor omologate și verificate punctual cu federațiile și cu ministerul de resort, dintre care s-au desemnat premianţii ediției din acest an, sunt 21 de sportivi de la discipline olimpice şi 22 de la cele neolimpice. De asemenea, pentru desemnarea antrenorului anului au fost luaţi în calcul 14 tehnicieni de la „olimpici” şi 7 de la „neolimpici”.
Un premiu special va fi acordat pentru Anda Avram - parakarate WUKF, Palatul Copiilor Deva. 
La capitolul „antrenori cu rezultate deosebite în anul competițional 2018” se evidențiază colectivul tehnic de la gimnastică artistică din cadrul LPS Cetate Deva (coordonat de Nicolae Forminte și din care mai fac parte antrenorii Liliana Cosma, Florin Cotuțiu și Adela Popa), cei de la SCM Deva (secția judo cu antrenorii Mugurel Viorel Ciuşcă și Ramona Enache) și Dima Druncea (tehnicianul care îi pregătește pe sportivii de la secția de fotbal-tenis din cadrul CS Comexim Lupeni).

După verificarea punctajelor obținute de fiecare sportiv a fost emisă următoarea listă cu cei mai buni sportivi hunedoreni pentru anul competițional 2018:

Discipline olimpice
1. Denisa Golgotă - gimnastică artistică, LPS Cetate Deva;
2. Cristina Sârbuleț – judo, SCM Deva;
3. Olga Severin - judo SCM Deva,
Bianca Prodan - judo, SCM Deva;
4. Florentina Marincu Iuşco – atletism, LPS Cetate Deva,
Roxana Ionescu – Taekwon-do WTF CS Știinţa Petroșani,
Daria Biriș - judo SCM Deva;
5. Brebinariu Ane Marie – judo, SCM Deva,
Beatrice Miklos - tir cu arcul, SCM Deva,
Răzvan Andrei Deliu - atletism SCM Deva;
6. Geanina Alexandra Rache - Taekwon-do WTF, CS Știinţa Petroșani,
Cosmin Petre Gârleanu - box, CS Hunedoara;
7. Paraschiva Șincari - judo, SCM Deva;
Ana Maria Ocolişan - gimnastică artistică, LPS Cetate Deva,
8. Denisa Alexandra Bota - atletism, LPS Cetate Deva
Mihai Lazăr - atletism, CSŞ Hunedoara
9.Tania Rache - Taekwon-do WTF, CS  Știinţa Petroșani,
Alexandra Elena Chiş - lupte libere, CSŞ Petroşani,
Crina Bianca Marton - judo, SCM Deva;
10.Georgiana Timu - atletism, LPS Cetate Deva,
Elena Gâtlan - Taekwon-do WTF, CS Știinţa Petroșani.
Discipline neolimpice
1. Anamaria Gherghel - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni;
2. Răzvan Vornicu - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni;
3. Lucian Purice Szel - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni;
4. Ana Maria Rizescu - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni,
Florentina Andra Daneliuc - karate WUKF, CS Heian Deva,
Cosmin Gabriel Pârva - kempo, CS Fujin Vulcan;
5. Mihai Martinesc - karate SKDUN, Champions Karate Do Deva,
Marius Stoenică - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni,
Mihai Alin Popa - gimnastică aerobică, LPS Cetate Deva;
6. Diana Maria Tatoiu - karate WUKF, CS Heian Deva,
Mariana Lică - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni;
7. David Lică - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni,
Darius Pufu - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni,
Flavia Sebastiana Sentea - gimnastică aerobică, LPS Cetate Deva;
8. Oana Emanuela Tomiuc - karate WUKF, CS Heian Deva,
Andrei Ionuţ Ipate - karate CSM Petroșani,
Victor Ion Kuţaba - karate WUKF, CS Heian Deva;
9. Adriana Rus - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni,
Daniel Popovici - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni
Andra Kovaci - Taekwondo ITF, ACS Cristal Haţeg
10. Robert Hoca - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni,
Raul Pobirci - fotbal-tenis, CS Comexim Lupeni,
Andreea Izabela Polifronie - karate WKF – CSM Petroșani
Mihaela Miruna Mălăuță - karate WKF – CSM Petroșani



Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 6 ori 7  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


* * *
Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!



* * *










* * *
Promovare
Catalog Sisteme Expo
0721 722227
Display-uri
Publicitare 2020
0721 722227
Promoţionale 2020
office [at] confortmedia.ro
0721 722227





Publicitate
Newsletter