03.03.2019,  11:38:58 | 0 comentarii | 441 vizualizari
Fotbal. Liga a II-a / Punct de aur

Din deplasarea de la Bacău, Energeticianul Tg. Jiu s-a întors cu un punct prețios, unde din nou un arbitraj controversat a făcut diferența.

Aerostar Bacău - Energeticianul Tg. Jiu: 1-1
Stadion: Aerostar (Bacău);
Arbitru: Marius Omuţ (Satu Mare); Asistenţi: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) şi Răzvan Ionuţ Soponar (Baia Mare).

►Aerostar: Udeanu - Ţenea, Vişinar, Al. Ichim, D. Drugă, Tăbăcariu, I. Chirilă, H. Ilie, Ciocâlteu, Vraciu (cpt.), Buhăcianu
Rezerve: Potcoavă - Boateng, Carabela, C. Ardei, Al. Pop, Mihălăchioae, Bg. Ardei
Antrenor: Florin Bratu

►Energeticianul: Axinte - Vl. Tudorache, Guiti, D. Lung (cpt.), Andr. Dragu, Cenaj, Cl. Petruş, Gunie, Al. Neacşa, Vl. Rusu, Ionică
Rezerve: Cr. Dică - M. Ioniţă, R. Enache, Gîrbiţă, Cioiu, Iovu, Al. Popescu
Antrenor: George Zima

Început bun pentru echipa pregătită de Bratu
În minutul 3 Drugă, fost jucător la Energeticianul în tur,  bate în careu o lovitură liberă de pe dreapta, Vişinar reia cu capul puţin peste transversală.
În minutul 8 Neacşa trage din faţa careului, din poziţie centrală, iar Udeanu e pe fază şi respinge în lateral.
În min 32 va fi 1-0 pentru gazde. Valentin Buhăcianu rupe echilibrul după o pasă primită de la Ciocâlteu, căruia îi aşezase cu călcâiul Chirilă.
În minutul  46 Ciocâlteu preia în careu, dar şutează imprecis şi ratează golul de desprindere.
Repriza a doua va fi una favorabilă echipei de la Petroșani, care reușește egalarea în  minurul  85. 1-1 Neacşa centrează din corner, iar noua achiziție de la Mioveni, Alexandru Popescu reia în plasă dintr-o învălmăşeală.
Din păcate, pe final de meci în minutul 89 Ismail Guiti este eliminat după ce îl faultează din postura de ultim apărător, la 24 de metri, pe Alexandru Pop de la gazde.
Banca tehnică a Energeticianului nu a contestat faultul în schimb a contestat ușurință acordării primului cartonaș galben acordat jucătorului.