15.04.2019,  20:22:36 | 0 comentarii | 320 vizualizari
Înfrângere grea pentru Energeticianul

Mansour a înfipt bocancul cu gol tocmai în poarta fostei sale echipe, pentru care a evoluat în Liga a III-a, sub denumirea de ACS Șirineasa. Rămasă fără antrenorul George Zima, care a renunțat din cauza insucceselor pe linie, formația care joacă la Petroșani a pierdut în minut 95.

Nici noul antrenor nu i-a purtat mai mult noroc. Cu Emil Szolomajer antrenor principal, Energeticianul Tg. Jiu a pierdut dramatic confruntarea cu echipa Ripensia.
Oaspeții au deschis primii scorul în min 32: 0-1 Şut cu dreptul de la 22 de metri al lui Constantin Stoica, în dreapta lui Axinte.
În minutul 44 Vlad Rusu are o ocazie bună pentru Energeticianul, însă Hecsko respinge. Egalarea vine în min 45+2: 1-1 Robert Petre egalează cu o lovitură de cap, după ce Moldovan a ieşit pe sub o minge centrată din lovitură liberă din stânga bătută de Tudorache. În min. 47 Vlad Rusu rămâne singur cu portarul. Moldovan salvează şi respinge în corner. Minutul 51 îi aduce din nou pe oaspeți în avantaj:1-2. Popa bate o lovitură liberă din stânga, Gueye Mansour reia cu capul şi îl învinge pe Axinte aproape pe vinclu. În min. 52 Vlad Tudorache ratează egalarea cu un şut de la 14 metri.
În min. 70 se va produce din nou egalarea: 2-2. Centrare pe jos în careul mic al Ripensiei, iar Cosmin Ionică înscrie din 4 metri. Mansour ratează, în min 87, din dreapta, de la 10 metri, mingea şutată lovind un adversar şi ducându-se în corner. Trupa lui Pelici dă lovitura în minutul 5 de prelungiri. Contraatac Ripensia, Popovici îi pasează lui Dumiter, care, aflat faţă în faţă cu portarul advers, preferă să paseze la Octavian Drăghici, care îndeplineşte o simplă formalitate.
De menționat reintrarea lui Vlad Tudorache în primul 11 al Energeticianului, evoluția acestuia fiind bună.
Interesant este şi faptul că unul dintre cei mai experimentaţi jucători din lotul Energeticianului, mijlocaşul Daniel Lung, și Alex Neacșa nu au prins echipa pentru acest meci. Se pare că Dani Lung a fost unul dintre principalii actori ai protestului dinaintea meciului de la Brăila, când jucătorii ar fi refuzat să se urce în autocar. Dar au făcut-o în cele din urmă la insistențele oficialilor.

Stadion: Jiul (Petroşani)
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare); asistenţi: Radu Despa (Baia Mare) şi Marius Bălan (Dej).
►Energeticianul: Axinte - Gunie, Misăraş, M. Ioniţă, Andr. Dragu - Cenaj, Cl. Petruş - Vl. Tudorache, Rob. Petre, Vl. Rusu - C. Ionică (cpt.)
Rezerve: Vic. Buga - Guiti, Iovu, Ad. Voicu, Gîrbiţă, G. Enache, Cioiu
Antrenor: Emil Szolomajer
►Ripensia: H. Moldovan - Ad. Popa, Tînc, Hecsko (cpt.), Străuţ - Burdeţ, Anghelina - Al. Popovici, Dumiter, C-tin. Stoica - Mansour
Rezerve: Păduraru - Apro, Stoi, C. Toma, Monea, Oct. Drăghici, Dobie
Antrenor: Alexandru Pelici