29.10.2011,  15:58:43 | 0 comentarii | 551 vizualizari
Sport. Ultima oră.

Renaşte atletismul hunedorean

Atleta Florentina Marincu, de la CNS CSS „Cetate” Deva, a cucerit medaliile de aur în probele de 60 de metri şi săritură în lungime la Campionatul Naţional în sală, rezervat junioarelor III, desfăşurat la finalul săptămânii, la Bacău.

Sportiva antrenată de Nicolae Alexe a fost cea mai rapidă concurentă a cursei de 60 de metri plat, principala probă de viteză din competiţia feminină. Florentina Marincu (14 ani) s-a clasat pe primul loc în calificări cu timpul de 8.09 secunde, iar apoi a triumfat şi în finală cu un nou record personal de 8.03 secunde, deşi înainte de competiţie era cotată doar cu a doua performanţă. Atleta de la Cetate Deva le-a devansat după o cursă strânsă, cu un finiş la fotografie, pe Adelina Ropotan (LPS Cluj-Napoca) şi Imola Blazer (CSS Sf. Gheorge) care au trecut linia de sosire după 8.05 secunde. „A fost o cursă electrizantă în care diferenţa s-a făcut la fotografie. Florentina şi-a îmbunătăţit cu o zecime de secundă recordul personal şi a reuşit cea mai bună performanţă a Campionatului Naţional în probele de viteză, pentru care a primit un premiu special de 300 de lei de la organizatori. Vizam o medalie în această probă pentru că Florentina avea a doua performanţă înainte de concurs, dar aveam emoţii, întrucât nu mai concurase cu adversarele din această finală. Pânbă la urmă, favorita a sosit doar pe locul şase, iar Florentina a luat medalia de aur care e peste ce am visat”, a afirmat antrenorul Nicolae Alexe.

Florentina Marincu a cucerit a doua medalie de aur la ediţia 2011 a naţionalelor în sală la săritură în lungime, probă la care era favorita numărul unu. Deveanca a reuşit un salt de 5,49 metri şi le-a depăşit pe Laura Radu de la CSS Ploieşti care a sărit 5, 34 metri şi pe Adelina Ropotean (LPS Cluj-Napoca, 5, 07 metri). „La lungime, Florentina fost relativ departe de recordul ei personal de 5, 71 metri, pentru că nu i-au prea reuşit elanurile, din cauza lipsei de pregătire în sală. Totuşi, performanţa de 5,49 a fost suficientă pentru a câştiga aurul. Și la lungime, viteza nativă şi ambiţia deosebită a sportivei au fost factorii care i-au adus titlul de campioană”, a precizat Nicolae Alexe.

Florentina Marincu este elevă în clasa a opta la Colegiul Naţional Sportiv din  Deva şi se pregăteşte cu Nicolae Alexe din clasa a cincea. ?n 2010, „vitezista” a cucerit două medalii de argint la lungime la junioare II şi la 100 de metri la junioare III. Cu un an înainte, Marincu era campioană naţională la 200 de metri la categoria copii I.

La aceeaşi competiţie, atleta Andreea Chiosa de la CSS Hunedoara, antrenată de Florin Bucur, s-a clasat pe locul trei în cursa de 300 de metri.

Derby-ul foştilor profesionişti de la Jiul

Alfa Team Cristur s-a impus cu 2-0 în derby-ul cu Avantaje II din Campionatul „Real Sport” de Minifotbal Amatori Deva după un meci desfăşurat într-un deplin spirit de fair-play. În schimb, partida Paloma-Avis III (scor 3-4) a fost interzisă cardiacilor şi marcată de nervozitate.

Având ca şi asigurată calificarea în optimi încă după primele trei meciuri, Alfa Team şi Avantaje II, două dintre echipele de top ale competiţiei, au luptat doar pentru orgoliul de a demonstra cine-i mai bun. Cu numeroşi foşti profesionişti în cele două distribuţii, meciul a fost unul de bună factură, cu un fotbal curat şi bine „desenat”. Foştii prim-divizionari Ciprian Luca şi Marian Pâcleşan, foşti la Jiul Petroşani, susţinuţi de coechipierii care au şi ei în palmares prezenţe în ligile doi, trei sau patru, au făcut din Alfa Team echipa care a dominat partida. Avantaje II, inferioară ca talie, ca lot, ca experienţă şi ca palmares al foştilor profesionişti Vălăşutean şi Simion, a încercat să ofere o replică pe măsură, dar a avut puţine reuşite. Scorul a fost dechis de Gigi Ștefan (min. 7) după un corner executat de Pâcleşan şi a fost majorat de Ciprian Luca cu o torpilă, după o acţiune personală. De remarcat că la finalul turului SuperLigii, numai Alfa Team şi Anonimii au reuşit să acumuleze maximum de puncte.

În opoziţie cu liniştea derby-ului Alfa-Avantaje II, jocul Paloma – Avis III în care echipele erau în luptă directă pentru ultimul loc calificant în optimi a fost unul extrem de agitat. Paloma a condus cu 3-2, însă la final scorul era de 4-3 pentru Avis III. Răsturnarea de scor a fost pusă de cei de la Paloma în cârca greşelilor de arbitraj, aşa că finalul meciului a fost tensionat şi marcat de nervozitate. Nemulţumiţi de reacţiile lipsite de sportivitate ale celor de la Paloma, organizatorii i-au avertizat că dacă nu-şi revizuiesc comportamentul şi atitudinea îi vor exclude din campionat. Verdictul partidei ar putea fi totuşi favorabil Palomei, la masa verde, întrucât cei de la Avis III au uitat să-l treacă pe foaia de joc pe Iosif Doarvoaş şi riscă să piardă meciul cu 3-0.