05.05.2019,  21:07:15 | 0 comentarii | 512 vizualizari
Trist, dar adevărat... / Energeticianul - cu un picior în Liga a III-a

Înfrângerea de la Clinceni este una cu gust amar pentru echipa din Tg. Jiu care evoluează la Petroșani, care a ratat cu nonșalanță chiar și o lovitură de pedeapsă.

Prima repriză
Prima înfrângere suferită de Academica Clinceni în 2019, dar şi după seria de 13 rezultate pozitive consecutive (0-1 cu Chindia), a fost trecută cu bine. Jucătorii liderului au întâlnit pe teren propriu un adversar modest, Energeticianul Tg. Jiu, pe care l-au învins cu 3-1. Astfel, cu cinci etape rămase până la finalul sezonului, echipa ilfoveană obţine prima dintre cele patru victorii de care are nevoie pentru a fi sigură de promovarea directă în Liga 1, fără să vadă ce fac contracandidatele.
Clinceniul a început în forţă prima repriză şi din minutul 7 era deja în avantaj. După o acţiune pe dreapta şi o pătrundere în careu a lui Florin Achim, fundaşul a pasat în centru, iar Adrian Şut a marcat cu un şut pe jos, de la 12 metri, în dreapta lui Axinte. Atacurile au continuat şi au fost concretizate cu un nou gol. Patriche a recuperat o minge în flancul stâng, a pasat în faţă pentru Adrian Şut (21), care a făcut un un-doi cu Buziuc în marginea careului şi l-a învins din nou pe Teodor Axinte cu un şut tot lângă bara din stânga. Cu avantaj dublu pe tabelă, jucătorii lui Ilie Poenaru au apăsat mai puţin pe acceleraţie. Astfel, au ieşit la joc şi oaspeţii, care şi-au creat câteva ocazii bune. Popescu (min. 32) a bătut peste transversală o lovitură liberă de la 25 de metri, Ionică (min. 34) a fost blocat în careu în momentul şutului, după ce Ioniţă i-a ridicat mingea peste apărare, iar Robert Petre (min. 42) a tras trimite milimetric pe lângă bară după ce balonul a fost deviat uşor de un adversar.

Rusu, cu poftă de gol
Acelaşi ritm a fost şi în partea secundă, mai ales după ce Viorel Tănase a schimbat de două ori la pauză. Vlad Rusu (min. 62) a trimis însă în transversală dintr-o lovitură liberă de la 19 metri central. Tot el, puţin mai târziu, în minutul 75, a fost faultat în careu de Găină, la o pătrundere în dreapta până aproape de linia de fund. Acelaşi Rusu şi-a asumat executarea loviturii de pedeapsă, însă a bătut moale în dreapta, jos, iar Vâlceanu s-a întins bine şi a respins.
Minutele de final au fost electrizante. Mai întâi, gazdele s-au desprins la scor de neprezentare. După o acţiune în viteză în flancul stâng, Robert Ion a primit la 8 metri şi a tras, însă Axinte a respins cu piciorul în faţă. Mingea a fost imediat recuperată, pasată în dreapta la Cristian Dumitru (min. 88), care trage pe jos de la 15 metri uşor lateral dreapta lângă bara colţului lung, fără ca Axinte, mascat, să mai intervină. La poarta cealaltă, Vlad Rusu (min. 90) a primit în careu, în stânga, a fentat doi adversari şi a fost faultat de Patriche. De această dată, Cosmin Ionică (min. 90+1) a bătut penalty-ul cu siguranţă, în stânga, sus, şi a înscris golul de onoare, pentru 3-1.

Victorie meritată
La finalul partidei, Ilie Poenaru a spus că echipa sa a meritat pe deplin victoria, chiar dacă în partea secundă a jocului s-a relaxat şi i-a permis adversarului să îşi creeze mai multe ocazii.
„Este o victorie meritată, zic eu, pentru că cel puţin prima repriză am dominat-o. În a doua repriză ne-am relaxat un pic şi nu avem voie să facem asta. Adversarul a prins încredere şi a reuşit să îşi creeze nişte situaţii de gol. Este un lucru bun că la noi apare mereu un alt marcator. A marcat toată echipa. Jucătorii care intră trebuie să se impună şi să îmi arate că trebuie să joace meci de meci. Dacă vom câştiga următoarele două meciuri, matematic nu mai avem cum să pierdem locul 2. De la meci la meci, presiunea creşte”, a spus Ilie Poenaru.
Cu 76 de puncte, Academica Clinceni se menţine pe primul loc.
În schimb, Energeticianul a rămas pe locul 16, ultimul retrogradabil, cu 35 de puncte, fiind la trei puncte în spatele celor de la Pandurii.

Academica Clinceni - Energeticianul: 3-1
Energeticianul: T. Axinte - Gunie, Misăraş, M. Ioniţă, Ad. Voicu - Cenaj (Cl. Petruş 68'), Vl. Tudorache - Rob. Petre, Al. Popescu (Iovu 46'), Maxin (Vl. Rusu 46') - C. Ionică (cpt.)
Antrenor: Viorel Tănase.
Stadion: Clinceni - Arena 1 (Clinceni - Ilfov);
Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); asistenţi: Cristian Daniel Ilinca (Craiova) şi Mihai Marian Ionescu (Suseni - Argeş).
Etapa următoare, Academica Clinceni joacă în deplasare la ASU Politehnica Timişoara, iar Energeticianul o întâlneşte pe teren propriu pe Sportul Snagov.