02.11.2011,  22:00:22 | 0 comentarii | 527 vizualizari
Sport. Ultima oră. Jucătorii echipei Minerul Lupeni au fost anunţaţi că sunt liberi de contract

Jucătorii echipei Minerul Lupeni au fost anunţaţi că sunt liberi de contract. După înfrângerea suferită pe teren propriu, scor 3-0 cu, CS Mioveni jucătorii  echipei Minerul Lupeni au fost anunţaţi în vestiar că sunt liberi de contract şi pot pleca unde doresc.

Preşedintele onorific al „minerilor”  Cornel Resmeriţă le-a transmis jucătorilor că echipa se va desfiinţa din cauza crizei financiare dar şi a arbitrajelor pe care oficialii le-au considerat ca fiind cu tentă împotriva grupării din Vale. „Nu vreau să îmi bat joc de oamenii din oraş şi să bag bani într-o echipă care nu oferă nimic. Arbitrajele împotriva noastră, dar şi lipsa banilor m-au determinat să iau această decizie „, a declarat Cornel Resmeriţă.

„Sperăm să se răzgândească". Jucătorii au rămas cu gura căscată în momentul în care  a fost făcut anunţul că echipa de va desfiinţa. „Noi sperăm că totul se va rezolva şi că această decizie a fost luată la supărare şi la nervi. Ar fi păcat ca echipa să se desfiinţeze”, a declarat fundaşul Robert Daj. Oficialii au declarat că anunţul oficial va fi făcut luni de la ora 11:00 într-o conferinţă de presă ce va avea loc la Primăria Lupeni.

Victorie degeaba. Jucătorii echipei CS Mioveni s-au bucurat degeaba de victoria obţinută la Lupeni cu scorul de 3-0. În cazul în care Minerul se va desfiinţa atunci cele trei puncte nu vor mai intra în contul piteştenilor. „Ar fi păcat să se desfiinţeze Minerul, iar pentru noi ar fi şi mai nasol pentru că am muncit degeaba în partida”, a declarat atacantul Adrian Dulcea, unul dintre autorii celor trei goluri şi care în urmă cu patru ani a evoluat pentru Jiul Petroşani, în Liga I.

„Petrolul este principala noastră contracandidată”. Victorios în partida de la Lupeni, antrenorul echipei CS Mioveni, Cristi Negru a afirmat că gruparea sa se va lupta în lupta pentru promovarea în Liga I cu Petrolul Ploieşti. „Îmi felicit băieţii pentru victoria de la Lupeni. Am dominat jocul din minutul unul şi până la final. Petrolul Ploieşti rămâne principala noastră contracandidată la promovare. Mă bucur că jucătorii mei au avut atitudine şi personalitate”, a afirmat tehnicianul.

Ultimul „bal” pentru Minerul. Minerul Lupeni se află la cea de-a treia înfrângere consecutivă, iar primarul Cornel Resmeriţă a făcut deja anunţul că va desfiinţa echipa.

A treia înfrângere consecutivă suferită de Minerul Lupeni, în campionat a lăsat un gust amar celor prezenţi în tribunele stadionului. Învinşi cu scorul de 3-0 de CS Mioveni „minerii” au fost anunţaţi imediat la finele jocului că sunt liberi de contract odată cu desfiinţarea acestei echipe. Jucătorii Mioveniului nu s-au întrebuinţat prea mult pentru victorie, fiind de ajuns trei sclipiri ale lui Vladu, gol direct  din corner în minutul 4, Aiza din lovitură de la 11metri şi Dulcea pe final de meci. Oaspeţii au mai ratat câteva bune ocazii de a marca, în timp ce gazdele au fost o umbră palidă a începutului de tur au avut  singura tresărire de orgoliu la ocaziile ratate de atacantul Deaconescu .

Fundaşul Urdă a părăsit terenul de joc dus de salvare după ce acesta a acuzat o sângerare puternică în zona nazală.

Primarul Cornel Resmeriţă, prezent la meci a părăsit nervos tribuna cu câteva minute de finele primei reprize, dar nu înainte de a-i reproşa observatorului faptul că arbitrii au acordat cu o mare lejeritate lovitura de pedeapsă.