23.10.2019,  01:08:02 | 0 comentarii | 88 vizualizari
Gimnastică / „Ţară, ţară vrem campioane”

În perioada 18-20 octombrie 2019 a avut loc Campionatul Național Individual de gimnastică artistică feminină al junioarelor, unde la categoria Junioare II, nivel 4 au participat şi gimnastele de la Deva din cadrul proiectului „Țară, țară, vrem campioane!”, sponsorizat de OMV Petrom.

La individual compus, gimnasta Ioana Danciu a urcat pe podiumul de premiere, unde a ocupat locul 3 și a cucerit medalia de bronz la individual compus, iar colegele ei Amalia Ghigoarță - locul 5, Adina Crișan - locul 6 şi Luana Șerbănescu - locul 8.
Ioana Danciu a câștigat o medalie de aur în finala de la bârnă, aparat la care Luana Şerbănescu s-a clasat pe locul 7, iar Adina Crisan pe locul 8.
Ioana Danciu și-a mai trecut în palmares și o medalie de bronz la paralele.
Amalia Ghigoarță a reuşit să urce pe podium în finala de la paralele unde a ocupat locul 2 și a primit medalia de argint, aparat la care colegele s-au situat astfel: Timea Krizbai - locul 6 iar Adina Crişan - locul 8.
În finala de la sol gimnastele de la Deva au ocupat locurile 4 – Danciu Ioana, 5 - Krizbai Timea și 6 - Şerbănescu Luana.Menționăm că aceste sportive fac parte din proiectul „Țară, țară, vrem campioane!”, inițiat de antrenorii emeriţi Mariana Bitang și Octavian Bellu și sunt pregătite în centrul devean de un colectiv coordonat de Lucian Sandu din care mai fac parte Gina Gogean-Groza, Raluca Bugner, Cristian Micu, Cristian Meran și Susan Mădălina (coregraf). Junioarele de la nivelul doi de competiție au obținut rezultate bune la aceaste întreceri. Bianca Dinu s-a clasat pe locul III în finala de la bârnă și pe locul IV la paralele, iar Cristina Popescu s-a clasat pe locul patru la bârnă și pe locul V la paralele, ele fiind pregătite de prof. Adela Popa.