16.12.2019,  19:23:52 | 1 comentariu | 875 vizualizari
Fotbal. Liga a IV-a etapa 18

Ghinionul Jiului - norocul Gloriei

Sâmbătă au fost programate ultimele partide de fotbal din cadrul actualului sezon din Liga 4, județul Hunedoara, contând pentru etapa cu numărul 18.

S-au anunțat în această etapă două jocuri importante pentru structura finalului de sezon, întâlnirile de la Brad și Hațeg.
Așteptat cu foarte mult interes, jocul de la Brad unde echipa locală urmă să întâlnească liderul la zi, Jiul Petroșani, nu s-a mai disputat deoarece echipa din Valea Jiului nu a mai ajuns la meci din cauza  faptului că autobuzul cu care s-a efectuat deplasarea s-a defectat la Hațeg. În aceste condiții, urmează ca în funcție de documentele pe care gruparea din Petroșani le va prezenta la Comisia campionatului din cadrul AJF, să se decidă dacă această partidă va fi reprogramată ceea ce și credem că se va întâmpla.
O altă partidă din program care nu s-a disputat a fost cea de la Orăștie, unde Dacia urma să joace cu Inter Petrila. Deoarece jucătorii echipei gazdă nu au intrat în teren, motivând că nu și-au primit integral salariile, arbitrul de centru Daniel Thirt a decis să anuleze jocul și a comunicat acest fapt conducerii AJF care va analiza și această situație și va decide în consecință.
În aceste condiții, singura partidă cu miză a fost cea de la Hațeg, unde echipa locală Retezatul a primit replica formației  Gloria Geoagiu, aflată  înainte de acest joc pe locul secund în clasament.
Oaspeții, pregătiți de antrenorul Ioan Marcu, au obținut o nouă victorie la scor. S-au impus categoric cu scorul de 8-2 (4 -1), încheind astfel sezonul pe primul loc al clasamentului și vor rămâne liderii Ligii cel puțin până în data de 29 februarie, atunci când este programată etapa a XIX –a din retur.
Jocul de la Hațeg a fost dominat net de Gloria Geoagiu, care a debutat cu  două  ocazii irosite de Chelariu în min 10 și min 17. Oaspeții au deschis scorul prin Barb în min. 20, iar Râșniță a reușit un hat-trick în doar 9 minute, înscriind în min.23, 27 și 32.
Gazdele au redus din diferență pe finalul primei reprize, autorul golului fiind Filipescu, dintr –o lovitură liberă executată de la 25 metri (min 45).
În repriza secundă gazdele au reușit  în min.56 prin  Pojoni să înscrie pentru 2-4, dar jucătorii de la Gloria Geoagiu vor mai înscrie de încă patru ori în poarta Retezatului. Chelariu a reușit o „dublă” în numai două minute. În min. 62 a șutat sec din afara careului, surprinzându-l pe portarul echipei locale iar în min. 64 a reușit să înscrie din nou, dintr-o pasă venită de la Râșniță, cel care a semnat și ultimele două goluri ale Gloriei Geoagiu: în min. 80 și  în min. 85.
Cu această victorie, Gloria Geoagiu trece pe locul 1 în clasamentul județean, cu un total de 40 de puncte din 17 jocuri disputate, fiind urmată de Jiul Petroșani cu 39 puncte și 15 jocuri disputate și AS Aurul Brad cu 32 de puncte din 15 partide.

Din nou
Minerul a produs surpriza

În acest campionat, Minerul Uricani a fost echipa extremelor.

Fie a luat bătaie la scor de scor, fie a câștigat în fața echipelor în care pornea cu ultima șansă. Trupa din Uricani a bătut Șoimul Băița cu 4-3. O victorie nesperată, dar care dă bine la moralul trupei din Uricani, care în acest sezon a jucat un rol cheie în ceea ce privește echipele care se vor califica în Play off.

Dan Voicu, bucuros…
CSM Vulcan încheie victorios

Și echipa lui Dan Voicu, CSM Vulcan, a încheiat cu bine anul.

Trupa lui Dan Voicu s-a impus cu scorul de 2-0 în deplasarea de la Victoria Călan și păstrează șanse la Play -off.
Dar iată rezultatele din etapa 18: ACS Minerul Uricani - ACS Şoimul Băiţa: 4-3; CSO Retezatul Haţeg - C.S. „Gloria” al Orașului Geoagiu: 2-8 (1-4); AS Victoria Călan - CSM Mihai Viteazu Vulcan: 0–2.