11.11.2020,  16:26:34 | 1 comentariu | 652 vizualizari
Rugby / Se apropie marea revanșă

Se apropie finala DNS, la rugby. În premieră, în acest sezon soarta trofeului va fi decisă într-o dublă manșă.

La fel ca anul trecut, pentru supremația eșalonului secund, față în față, se vor afla Știința Petroșani și CS Năvodari. Desigur, dorința tuturor suporterilor studenților din Dealul Institutului este o revanșă pentru finala pierdută, dramatic, pe stadionul Parcul „Copilului”.

Până la cele două confruntări cu echipa de la malul mării, vă prezentăm ce au însemnat de-a lungul anilor aceste confruntări, la nivelul Diviziei Naționale de Seniori.

Redacția îi mulțumește lui Marius Raczek, una dintre cele două inimi ale Științei, pentru informațiile puse la dispoziția ziarului nostru.

Sezonul 2012

Năvodari – Știința: 15-33 (M. Sabău, C. Sabău, Toma și Carvațchi - eseuri).

Nici in retur nu am avut emoții, victorie cu bonus ofensiv.

Anul 2013

Știința – Năvodari: 48-22 (M. Sabău, Cojocaru - 2, Calo, C. Sabău, Barbu, Coge, Deac - eseuri). Proaspăt promovată în DNS, CS Năvodari a dat o replică curajoasă. Atunci Știința, jucătorii mai exact, a trăit frustrarea de a-i fi fost refuzat, din motive financiare, un baraj de promovare în Super Ligă).

Sezonul 2014

Știința – Năvodari: 33-21 (Barbu - 2, Borz, M. Popescu, Nastasiei - eseuri, Melniciuc - 4tr.).

Năvodari - Știința 26-20 (Carvatchi, Nastasiei - eseuri, Melniciuc - 2tr.,2 l.p.). Primul succes al celor de la Năvodari, care la pauză conduceau cu 21-6

Finala mică

Năvodari - Știința 20-18 (Barbu, Borz - eseuri, Melniciuc - tr, 2 l.p.).

Știința a condus cu scorul de 18-5, Năvodari a revenit, studenții fiind la conducere până în minutul 63, al unei partide jucate în București pe stadionul Olimpia.

Sezonul 2015

Năvodari – Știința: 29-11 (Cebotari - eseu, Tandea – l.p., R. Barbu – l.p.). Știința a condus cu 11-10, la pauză. În repriza secundă și-a spus, însă, cuvântul faptul că pe foaie, Știința a avut puține rezerve.

Știința – Năvodari: 23-19 (M. Popescu - eseu, Tandea - eseu, 2 t.r.,3 l.p.). Știința a intrat foarte bine în joc, a avut 17-0, iar acest lucru avea să pecetluiască soarta partidei.

Play-off: Năvodari-Știința: 7-8 (Mihalachi - eseu, Țandea – l.p.). Probabil una dintre cele mai grele, dar celei mai iubite victorii. Știința a ajuns atunci cu mari eforturi în Play-Off. Năvodari era neînvinsă, trei victorii la rând. A fost succesul care a deschis drumul către titlul de campioană. 7-3 a fost scorul pauzei. Eseul Științei a venit în minutul 73.

Sezonul 2016-2017

Știința – Năvodari: 20-19 (Popovici - eseu, Ciule - eseu, Zaharescu - eseu, Țandea – tr., Borz –l.p.). O altă victorie dramatică cu lovitură de pedeapsă a lui Borz, din apropierea centrului terenului, în ultimul minut.

Năvodari – Știinta: 32-20 (Mihalachi - eseu,Țandea - eseu, l.p., C. Chiriac - eseu, Borz – tr.)

Semifinale: Năvodari - Știința 38-24 (M.Popescu-2e, Popovici-e, Nastasiei-e,Țandea-tr, Lupu-tr). După 28-0 la pauză a fost o victorie indiscutabilă a unei partide jucate la Năvodari.

Sezonul 2017-2018

Știința – Năvodari: 13-8 (A. Barbu - eseu,Tandea – tr.,2 l.p.).

Năvodari – Știinta: 36-13(Zaharescu - eseu, Mihalachi - eseu, Nastasiei – d.g.).A fost cel mai slab sezon al Științei. S-a ratat calificarea în semifinale.

Sezonul 2018-2019

Play-off:

Năvodari – Știința: 17-11(Donici - eseu, Bors – d.g., l.p.). Cu precizia șuturilor lui Bors, Știința a avut 6-0, apoi a venit eseul lui Donici, dar finalul a aparținut gazdelor.

Finala: Năvodari – Știința: 23-17 (Donici - eseu, Tudor - eseu,Țandea – 2 tr., l.p.). Aceasta a fost evoluția scorului: 13-0, 13-7, 16-7, 16-17, 23-17. Eseul victorie Năvodarului a venit la ultima fază. Un meci pierdut, a câtă oară (!!!?), dramatic.

Sezonul 2019-2020

Năvodari – Știința: 20-27 (Tudor - eseu, Dascălu - eseu, Donici - eseu, Negoescu - eseu, Ivan - eseu, M. Chiriac - tr.).

Ultima întâlnire directă. Scorul nu reflectă realitatea din teren. Știința a dominat autoritar și a condus cu 27-5, însă, la final a scăpat printre degete bonusul ofensiv.

Sâmbătă, 14 noiembrie,

la Năvodari se va scrie o noua filă a istoriei partidelor CS Năvodari - Știința Petroșani.

Pe 21 noiembrie, la o săptămână distanță, vom avea și concluzia acestui sezon.