03.10.2011,  01:21:31 | 0 comentarii | 393 vizualizari
După opt etape jucate, / CS Vulcan are numai victorii
de Gheorghe OLTEANU
Meci cu emoţii cel de sâmbătă, de pe Stadionul “Central” din Vulcan. Emoţiile s-au prelungit până spre sfârşitul reprizei întâi, când, în fine, gazdele au marcat primul gol. La un scor de zero la zero care s-a întins până în minutul 44 al întâlnirii dintre CS Vulcan şi Minerul Teliuc, a existat, totuşi, o voce de profet care a prezis că meciul se va încheia cu 4-0 pentru gazde. Cui i-a aparţinut profeţia? Comentatorului sportiv Genu Tuţu, care, pe chestia asta, a pus pariu cu preşedintele Neluţu Pantilimon. Genu a pariat pe o prăjitură cu frişcă pe care, a zis el, avea de gând s-o pună pe burta nu ştiu cărei fiinţe, pentru ca, apoi, s-o savureze cu plăcere. Mai că nu-ţi venea să sari în sus de nervi văzând că, la câteva ocazii de milioane ale băieţilor lui Traian “Jalon” Câmpean şi Marius “Jackie” Szoradi - cum a fost, de exemplu, cea a lui Raul Cismaşiu - mingea nu a intrat în aţe. Au avut, nu zic, şi oaspeţii câteva şuturi periculoase, dar pe care, din fericire, Adi Farcaş, portarul care, de două etape, i-a luat locul lui Doru Mârşavă, uşor accidentat, le-a rezolvat cu brio. În minutul 43, Alin “Piticu” Miculescu ratează de la trei metri de poartă. Graznic, de nici lui nu i-a venit să creadă. Numai că, după şaizeci de secunde, acelaşi “Piticu’” se răzbună şi înscrie. Este 1-0, iar băieţii merg la vestiar mai uşuraţi. La începutul reprizei secunde, pe Alin Miculescu pune ochii un jucător de la oaspeţi, a cărui misiune, s-a văzut după aceea, era de a-i da pe mâna asistentei medicale pe fotbaliştii vulcăneni periculoşi. Însă Alin “Piticu” se ridică şi, şontâc-şontâc, se cere înapoi în teren. Ce a urmat merită o baladă, nene. “Piticu” primeşte o centrare de la Maier şi, zbang, balonul cade la odihnă în plasa porţii Minerului Teliuc. Oaspeţii protestează pe motiv de ofsaid. Numai că, după cum l-am auzind zicând pe “Piticu”, după ce a fost schimbat cu Căsăndruc, jucătorul oaspete făcuse pasul după ce vulcăneanul preluase balonul pe piept. Este 2-0, iar, apoi, după reluarea jocului, jucătorul cu nr. 11 de la Teliuc îi mai aşterne intenţionat pe doi vulcăneni pe gazon. Treaba asta nu putea trecută cu vederea, iar centralul Mao îi arată roşu nărăvaşului cu nr.11 pe tricou. Pe numele său Gui. La care băiatul ăsta, în loc să protesteze la cel care l-a dat afară de pe teren, s-a dus glonţ spre asistentul de margine Florin Bulgaru. Numai intervenţia promptă a unui coechipier şi a lui Traian “Jalon” Câmpean a făcut ca tuşierul să rămână cu fanionul întreg. Jocul se reia şi urmează faza acea în care Maier i-a driblat pe toţi, inclusiv pe portarul Teliucului, şi înscrie. Scorul final de 4-0 este pecetluit de Ionuţ Roşianu. După care au mai fost vreo două ocazii pentru vulcăneni, nefinalizate, însă, cu gol. Asta, oarecum, şi spre mulţumirea lui Genu Tuţu, căruia nu i-ar fi căzut bine ca profeţia să i se năruie şi să nu mai ia frişca.