29.10.2011,  12:05:49 | 0 comentarii | 831 vizualizari
Ieri, s-a hotărât cine merge la Viena: / Primarul Ridzi şi 3 consilieri


de Corneliu BRAN

Pe ordinea de zi două puncte: intonarea Imnului de Stat al României înainte de fiecare şedinţă de consiliu local şi aprobarea componenţei unei delegaţii care se va deplasa în schimb de experienţă la Viena.

O delegaţie petroşeneană, din care fac parte primarul Tiberiu Iacob-Ridzi, se-cretarul primăriei - Adrian Negoe şi consilierii Ioan Rus (PSD), Daniel Cantemir Blag (PDL) şi Petru Drăgoescu (PNL), va pleca în zilele acestea în capitala Austriei, la Viena, dând curs unei invitaţii venită către Consiliul Local Petroşani şi Primăria municipiului Petroşani din partea firme austriece „N Procon”. O firmă specializată în construirea de centrale electrice, care foloseşte ca şi combustibil gunoiul menajer. 

Cum în România se vorbeşte tot mai des de construirea unor astfel de centrale, care, pe lângă rolul ecologic şi costurile de producţie mici, ar rezolva şi problema gunoiului menajer, autorităţile din Petroşani s-au gândit că trebuie să dea curs acestei invitaţii, mai ales că firma austriacă asigură toate costurile de cazare şi mâncare, doar costul transportului fiind asigurat din bugetul local.

Această vizită, din care se speră să se obţină şi roade (un proiect de acest fel implementat şi la Petroşani), a fost aprobată ieri şi de Consiliul Local Petroşani. 16 consilieri locali au votat componenţa delegaţiei.

La punctul doi al şedinţei (ultimul de altfel), consilierii locali au aprobat şi o completare la regulamentul de funcţionare al Consiliului Local Petroşani, în sensul că la începutul fiecărei şedinţe va fi intonat Imnul de Stat. Prin aceasta, executivul şi consilierii locali speră să fie mai aproape de simbolurile naţionale, printre care se numără imnul ţării şi steagul României, ca un exemplu de urmat şi de comunitatea locală, mai ales de cei mai tineri dintre noi. „Fără simbolurile naţionale o naţiune nu poate exista”, le-a spus primarul Tiberiu Iacob-Ridzi, printre altele, celor prezenţi în sala de şedinţe.

 


Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 8 ori 6  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




- - -
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Cataloage promoţionale 2024
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!






_____
Cataloage promoţionale 2024


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter