24.07.2012,  22:00:31 | 0 comentarii | 999 vizualizari
Hunedoreanul cu speranţe olimpice


de Loredana JUGLEA

Pugilistul devean Bogdan Juratoni, singurul sportiv hunedorean care va partici­pa la Jocurile Olimpice de la Londra, e hotărât să îşi împlinească visul de a deveni campion olimpic.

"Suntpregătit. Mi-am făcut treaba, iar acum să vedem ce va fi. Plec cu gânduri bune şi vreau să aduc aurul. Sper să fiu pregătit bine. O să am emoţii în concurs şi va mai fi şi tracul dinaintea meciului. Mă voi duce peste adversari, dar mi-am îmbunătăţit stilul şi sper să-i surprind. Nu mă duc să vizitez, mă duc să mă bat", a spus Juratoni.
 
"Simt presiunea, dar nu am teamă. Mi-e frică doar de mine, nu de adversari! Dacă eu mă simt bine, va ieşi bine. Dacă nu, nu! Nu mă bazez deloc pe noroc. Eu cred că norocul ţi-l faci tu!", spune Bogdan. "A muncit ca un rob, iar la Londra trebuie să primească şi răsplata", a adăugat antrenorul său, Gheorghe Napoleon. Alături de Bogdan Juratoni, în întrecerea olimpică de box va participa şi Mihaela Lăcătuş, prima româncă la o astfel de competiţie, care a afirmat că obiectivul său este câştigarea titlului olimpic, iar în al doilea rând urmând să îi cumpere fiicei sale o păpuşă. "Emoţiile au început deja. Eram fericită că m-am calificat la Jocurile Olimpice, dar acum ştiu ce vreau, să mă întorc cu aurul olimpic. Atât eu, cât şi Bogdan, avem destulă experienţă pentru a ne întoarce cu rezultate bune şi toată lumea să înţeleagă că sunt boxeri buni în România. Nu mi-e teamă de nimeni, dar am emoţii ca orice sportiv. Vreau să cânte imnul României pentru mine. Fetiţa mi-a spus să-i aduc o păpuşă şi o medalie. Ea e cea mai bună motivaţie. Vreau să fie mândră de mine când va fi mare", a spus Lăcătuş.
Cei doi reprezentanţi ai României în concursul olimpic de box au plecat ieri spre Londra, unde în perioada 27 iulie - 12 august vor participa la cea de-a XXX-a ediţie a Jocurilor Olimpice.

Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 9 ori 3  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




- - -

- - -

- - -

- - -

- - -
- - -
- - -
- - -
- - -








Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
Promovare
Publicitate
Newsletter