17.09.2012,  20:26:20 | 0 comentarii | 889 vizualizari
Eurodidactica i-a lăsat pe directori în clasele… goale / Clase pregătitoare cu mobilier, clase pregătitoare fără mobilier


de Alina PIPAN

Prima zi de şcoală a început pentru unele şcoli cu toate cele necesare pregătite la fix. În schimb, la alte şcoli, a fost nevoie de improvizaţii. Cu toate că a fost amânată începerea şcolii cu o săptămână tocmai pentru a preîntâmpina aceste inconveniente, au fost şi şcoli care au început fără mobilierul necesar.

După ce s-a stabilit că elevii vor trece mai întâi prin clasa pregătitoare, dacă nu au vârsta necesară pentru clasa I, s-a stabilit şi că unele dintre clasele destinate copiilor de 6 până la 8 ani vor fi amenajate cu mobilier modular, uşor de mutat în sala de clasă şi potrivit staturii micuţilor. Prin urmare, s-au dat şi comenzile, cu puţină întârziere, ce-i drept. La momentul plasării comenzilor, directorii de şcoli şi licee, au avut de ales între producători. Unităţile de învăţământ din judeţul nostru au plasat comenzi către un producător din Cluj şi către unul din Bucureşti. Producătorul din Cluj a livrat mobilierul pentru şcolile din Hunedoara, chiar la mustaţă, cu câteva zile înainte de începerea şcolii. Cel de la Bucureşti, recomandat de inspectorat, nu a livrat nici măcar o bancă. Firma se numeşte Eurodidactica, are sediul în Bucureşti, şi chiar dacă se ştia în rândul directorilor de instituţii că nu este tocmai cea mai bună alegere, totuşi, au mers pe mâna lor, pentru că interesul poartă… fesul. Aşadar, în prima zi de şcoală am văzut şi directori fericiţi şi directori care au fost nevoiţi să improvizeze.
La clasele pregătitoare de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” au intrat la clasă în control, pe lângă directorul Gilbert Danciu, şi primarul Tiberiu Iacob-Ridzi, alături de soţia lui, deputatul Monica Iacob-Ridzi. Au avut parte şi de privirile curioase şi bucuroase ale copiilor când au văzut băncile noi, recent primite, şi ghiozdanele pline cu rechizite. Roz pentru fetiţe, albastre pentru băieţi. 
La Aninoasa, primarul Nicolae Dunca şi directorul Dorina Pascu au fost nevoiţi să improvizeze. 
S-au descurcat foarte bine, spunem noi, pentru că au găsit mobilier modular care să-l înlocuiască pe cel care încă nu a ajuns de la Bucureşti. Altfel, cei mici ar fi fost nevoiţi să mai treacă printr-o săptămână de joacă până să testeze noile băncuţe.

Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 3 ori 3  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




- - -
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Cataloage promoţionale 2024
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!






_____
Cataloage promoţionale 2024


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter