31.10.2012, 22:31:57 | 0 comentarii | 1674 vizualizari
Jurnalul fierbinte, de campanie, al candidatului Nimicula (II)
![]() Articole de acelasi autor
de Ziarul Vaii Jiului
În episodul anterior, unul pilot pentru avionul din giratoriu, am aflat că Nimicula vine la Petroşani, în colegiul în care va candida pentru un mandat. Spre deosebire de mandatele care se emit pe 29 de zile, candidatul nostru vrea musai unul pe patru ani. Din nefericire, pe banii noştri.
Miercuri, 31 octombrie 2012, ora 13:39
Sunt încă mahmur după cheful lu’ Crăcănase de la pârnaie. Când am ajuns eu, şefu’ - deşi n-au putut ăştia de la partid să-i bage pe stoc decât 300 de sticle de Jack, că cică trage apa prea des şi depăşeşte bugetul închisorii - era deja mort şi juca poker pe dezbrăcate cu Evanghelie şi Prostănacu’. L-a bătut Evanghelie de nu-i mai rămăsese pe el decât fularul Louis Vuiton. L-am recunoscut imediat. Era exact fularul pe care şefu’ l-a purtat în după amiaza când s-a făcut că se sinucide, în direct şi la o oră de vârf, ca să se dea victimă.
M-am enervat şi am plecat mai repede de la chef. Ăia, beţi, cântau aia cu “anii mei frumoşi, / eu n-aş vrea să plece / dar ei pleacă, trece” şi se uitau cu subînţeles la mine. Crăcănaţii dracu’! Păi, ei vorbeşte? De ce se ia de mine? Eu am doar un apartament, două case şi nişte conturi la bancă.
Azi, nici cu slujbe n-am şanse să nu merg la organizaţie.Trebuie să ajung la partid şi dacă mă târăsc în dinţii din faţă, ăia de plastic, pentru că am întâlnire cu staff-ul de campanie. Papagalii, cică mă ajută şi la alegerile astea deşi data trecută le-am tras ţeapă cu banii şi am mâncat şi toată zacusca din cămara apartamentului închiriat în care-i cazasem. Le-am zis că, dacă mai câştig încă o dată, îi pun şefi la Complex. Ei se gândesc la cel energetic, dar am sa îi numesc şefi la complexul meu. Ăla care-mi apare atunci când ea mă întreabă de ce nu o mai doresc, deşi eu am terminat după primele 20 de secunde. Îmi pun costumul verde, că pe ăla roz mi l-am pătat aseară cu tort după ce Evanghelie m-a strigat brusc şi, când m-am întors, m-a pălit cu un tort de forma chiloţilor Morelei. Rataţii dracu’!
Azi facem lista de promisiuni. Să mor dacă am vreo idee fenomenală. Dar mă descurc. Aşa am trecut şi de clasa a VIII-a, după ce am minţit-o pe dirigă că ne-au expropriat pentru că mutau calea ferată şi n-am învăţat conjugarea verbului “a fi”.
Consultanţii zice că promisiunile mele electorale trebuie să fie cât mai convingătoare că nici măcar oganizaţiile de cartier nu mă mai susţin. Au aşteptat ca proştii după mine când le-am promis, în 2008, că vin rechizite moca pentru toţi fomiştii şi am fugit cu banii din cotizaţii la Disneyland.
Am, v-am zis, lista de promisiuni. Am compus-o azi noapte la 4 Axe, când mă dregeam cu nişte vodcă după Jack-ul infect al lui Crăcănase.
Uite-o, ce fancy e:
1. Linie de metrou de la Pilici (sau Tirici, cum zice lumea) până în faţă la blocu’ lu finu’ meu.
2. O sută de zile de concediu pe an pentru toţi prelucrătorii prin aşchiere.
3. Minele se vor redeschide. Punem uşi noi la cele pe care încă nu le-am închis, ş-apoi le redeschidem.
4. Preţul apei potabile se va reduce cu 50%. (Am vorbit deja cu fratele Costy de la Ape să monteze nişte apometre cu telecitire şi subtitrare în engleză, care înregistrează metrul cub de două ori mai repede). Cu asta i-am spart pe toţi!
5. Rebranşarea urgentă + doi ani de consum moca pentru toţi debranşaţii de la apă, canal, cablu, internet, curent şi termoficare. Toţi debranşaţii din Vale vor fi căutaţi la actualele lor adrese de domiciliu din Anglia, Spania şi Italia. Acolo au şters-o după ce s-au prins, în 2008, că parcurile industriale promise de mine nu se vor deschide vreodată.
6. Fonduri pentru Valea Jiului. Luăm banii înapoi de la toate primăriile şi îi dăm a doua zi, după ce ne oprim un comision la partid. E o strategie de-a mea, am şi patentat-o: îţi fur pâinea şi, a doua zi, când eşti mort de foame, îţi dau înapoi nişte firimituri. Mă vei aprecia!
7. Pensii triple pentru toată lumea. Pentru a suporta efortul bugetar, scumpim de 5 ori medicamentele. Funcţionează!
8. Alocaţii duble până la 25 de ani. Desfiinţăm fondul clasei, legalizăm şi centralizăm şpăgile din învăţământul superior (se vor achita la casieria partidului) şi apoi le tragem ţeapă! Aţi văzut voi parlamentari să dea?
9. Anvelopăm blocurile din Petrila, facem Centrul Civic şi străzile din Petroşani, băgăm canalizarea la Aninoasa, facem bulevardul din Vulcan, telegondola din Lupeni şi sediu pentru Primăria Uricani. Ce dacă-s făcute? Le vopsim şi spunem că le-am făcut noi. Comisioanele lor au fost nesimţit de mici în comparaţie cu ale noastre (mi-au demonstrat-o, algebric, Crăcănase şi Prostănacu’).
10. De Crăciun, toţi cei mici se pot fotografia lângă BMW-ul meu. Un minut doar, cât durează să merg până la bancomat.
Sloganul zilei: Valea Jiului - regina huilei! Ah, scuze, aşa mi-am notat eu în agenda mobilului numărul lu’ o fată care-şi câştigă banii cu gura.
(va urma)
Comentarii articol (0 )Nu exista niciun comentariu.
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Pe aceeasi tema
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare... ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii ![]() Rame click - comandă online! ![]() Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul! ![]() Steaguri publicitare - click pentru a comanda! ![]() Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online! ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Alege să o susții! ![]() Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Newsletter
|