20.01.2013,  21:37:39 | 0 comentarii | 687 vizualizari
Sportivii Văii / Domină topul probelor sportive neolimpice
Booking.com
de Loredana JUGLEA

După ce că Valea dă şi cea mai bună sportivă a anului 2012 prin gimnasta Raluca Haidu, la probe olimpice, petroşenenii domină şi topul sporturilor neolimpice după cum urmează:

Locul I - Ana Maria Gherghel, senioară, CS Comexim Lupeni, fotbal-tenis, antrenor - Dima Druncea; cinci titluri de campioană mondială (simplu, dublu, triplu, dublu mixt, triplu mixt) la CM de la Harkany (Ungaria). 
Locul II – Alina Tinca, senioară, CSM Petroşani, karate WSKU, antrenor - Radu Polifronie, vicecampioană mondială şi medaliată cu bronz la CM de la Istanbul (Turcia), campioană, vicecampioană şi medaliată cu bronz la Campionatul European de la Moscova (Rusia).
Locul III - Mihail Plop, senior, Dacicus Orăştie, karate, antrenor - Nicolae Iordăchescu, campion mondial la Campionatul Mondial de karate Eur&Ka St.Polten (Austria) (greşeală mare a DJTS, pentru că în realitate a fost un Campioant European de karate Wadokai - n.r.); două medalii aur individual şi echipe la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul IV – Doria Negruţiu, junioară, CSM Peetroşani, karate WSKU, antrenor - Radu Polifronie, vicecampioană mondială C.M. de la Istanbul (Turcia), dublă campioană europeană şi medaliată cu bronz la Campionatul European de la Moscova (Rusia).
Locul IV - Anamaria Rizescu, senioară, CS Comexim Lupeni, fotbal-tenis, antrenor - Dima Druncea, medaliată cu aur în proba de triplu la CM de la Harkany (Ungaria).
Locul V - Florin Marius Stoienică, junior, CS Comexim Lupeni, fotbal-tenis, antrenor - Dima Druncea, dublu campion mondial, la dublu şi triplu, la CM de la Harkany (Ungaria).
Locul V – Andra Daniliuc, junioară, CS Heian Deva, karate, antrenor Marius Biji, campioană mondială la CM WUKF, la Novi Sad (Serbia), dublă campioană europeană la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul VI - Eva Spanior, junioară, Dacicus Orăştie, karate, antrenor - Nicolae Iordăchescu, dublă campioană europeană la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul VI – Cosmin Oprescu, senior, CS Hard Steel Hunedoara, taekwondo ITF, antrenor - Cristinel Popa, campion, vicecampion şi medaliat cu bronz la C.E. Maribor (Slovenia).
Locul VII - Maria Bianca Becze, senioară, CSS Petroşani, gimnastică aerobică, antrenoare - Elena Becze, vicecampioană mondială în proba de ”dance grup” la C.M. Sofia (Bulgaria). 
Locul VII – Horea Luca, junior, Dacicus Orăştie, karate, antrenor - Nicolae Iordăchescu, dublu vicecampion european la C.E. EUR&KA St. Polten (Austria) (din nou greşeală a DJTS, pentru că a fost CE de karate Wadokai); campion şi vicecampion la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul VIII – Andrei Fuciu, tineret, Dacicus Orăştie, karate, antrenor - Nicolae Iordăchescu, campion european şi medaliat cu bronz la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul VIII – Bogdan Hriţcu, junior, Dacicus Orăştie, karate, antrenor - Nicolae Iordăchescu, dublu campion european la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul VIII – Eric Şoş, junior, CS Elite Center Hunedoara – CS Farul Constanţa, karate, antrenor - Eric Şoş, vicecampion mondial, CM de la Istanbul (Turcia), campion şi vicecampion european la C.E. de la Izvorani (România). 
Locul IX – Răzvan Tomesc, tineret, Empi Brad, karate, antrenor - Sorin Avram, european cu echipa la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul IX – Toma Telembici, junior, CS Ryu Do Deva, karate tradiţional, antrenor Teodor Telembici, campion european şi medaliat cu bronz la C.E. Spala (Polonia).
Locul IX – Denis Ciobanu, junior, CS Hard Steel Hunedoara, karate, antrenor Gheorghe Păiuş, campion european şi medaliat cu bronz la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul IX – Andreea Potcovel, junioară, CS Hard Steel Hunedoara, karate, antrenor Gheorghe Păiuş, campioană şi vicecampioană europeană la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul X – Radu Mircea, junior, Dacicus Orăştie, karate, antrenor - Nicolae Iordăchescu, campion european la C.E. EUR&KA Pordenone (Italia).
Locul X – Daria Vişănescu, junioară, Clubul de şah Deva, şah, antrenor - Vald Jianu şi Călin Ardelean, vicecampioană europeană la categoria sub 16 ani, la C.E. Praga.

Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 2 ori 3  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




_____
Administrare pagină de Facebook pentru persoane publice
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Administrare pagină de Facebook pentru afaceri
_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Catalog promoţionale 2022
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!




_____
Catalog promoţionale 2022


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter