08.05.2013,  13:08:59 | 0 comentarii | 733 vizualizari
În etapa din Sâmbăta Mare, / CS Vulcan a reuşit un 2-1 cu Gloria Geoagiu
de Gheorghe OLTEANU

Lipsită de prezenţa vigurosului vârf de atac pe nume Răzvan Maier, căruia cartonaşul roşu încasat la meciul cu Hercules i-a rezervat un Întâi Mai liniştit şi l-a expediat într-un nesperat weekend pascal pe malul bulgăresc al Mării Negre, fotbaliştilor de la CS Vulcan le-a cam luat ceva timp până ce au făcut prima poză cu mingea-n poarta oaspeţilor de la Gloria Geoagiu.

În jur
de douăzeci de minute au trecut până când a picat lovitura de pedeapsă pe care centralul devean Alexandru Bălan le-a oferit-o gazdelor, ca urmare a unui henţ în careul Gloriei. Cel care a aşezat min­gea pe punctul cu var pe care, ulterior, a lovit-o a fost Adi Roşianu. Numai că portarul Geoagiului este inspirat şi respinge, dar nici Adi Roşianu nu se dă uimit şi, fără probleme, reuşeşte ca, de la nici doi metri, să înghesuie balonul în aţele porţii.

Este 1-0,
iar repriza întâi se termină cu acest scor, deşi a mai curs cu ocazii ale vulcănenilor. Partea a doua a meciului începe cu o dominare clară a echipei vulcănene. Scorul putea fi clar majorat în urma construcţiilor de joc finalizate cu şuturi la poartă executate de "Puchin" Băcăran, Gelu Pavel sau Culiţă Lavric. Acesta din urmă este înlocuit cu Bogdan Burcuş, iar Băcăran cu Alin "Piticu'" Miculescu. Golul oaspeţilor, care aduce egalitatea, marcat de jucătorul Alexandru Duţ, a fost luat mai mult de-a proasta, la mijloc fiind mai mult vina apărării vulcănene, decât a portarului Ciprian Toth. Complet schimbat în bine, adică mai calm şi nepus pe ceartă, ca să nu zic mai nebunel, cum era cu ceva vreme în urmă.

Golul care avea
să le aducă victoria celor de la CS Vulcan a venit în minutul 82, iar autorul său a fost "Piticu'" Miculescu. Acelaşi "Pitic" care, câteva minute după aceea, va rata incredibil cu capul centrarea primită de la Ion Roşianu. Avantajul de un gol nu se schimbă nici după ce Doru Mârşavă, care i-a ţinut cu cinste locul lui Ocsi Iszak, plecat din localitate, îl schimbă, apoi, pe Ion Coldea cu Palade. Ultimele minute ale meciului se consumă tot cu nota de dominare a gazdelor. Dar, ţinând seama de câteva încercări la care a fost supus C. Toth, nici despre cei de la Gloria nu se poate spune că au fost chiar molâi de tot.

Sâmbătă,
CS Vulcan joacă la Universitatea Petroşani, dar e posibil ca partida să se amâne, iar miercuri, 15 mai, în etapa intermediară programată pentru ziua aceea, îi va întâlni, acasă, pe cei de la Minerul Uricani. Aşadar, meciuri frumoase îi aşteaptă pe suporterii echipei de fotbal vulcănene.