11.06.2013,  20:03:27 | 2 comentarii | 741 vizualizari
Atletism / Violeta Muntean - locul II la Semimaratonul Virşililor
Prima ediţie a Semimaratonului Virşililor a adu­nat peste 300 de sportivi din toate colţurile ţării. Printre cei prezenţi s-a numărat şi atleta din Valea Jiului, Violeta Muntean, care s-a situat pe locul doi, la categoria de vârstă 45-100 de ani.

„La categoria mea de vârstă au participat 200 de sportivi şi sunt foarte mulţumită de rezultatul meu. Din nefericire, locul meu nu a fost răsplătit în bani, doar cu o pereche de virşili şi o medalie. Traseul a fost unul foarte greu, cu mocirlă şi pietricele, nu a fost deloc uşor”, a declarat sportiva din Vulcan. Între cei 134 de participanţi (masculin – feminin) care au terminat competiţia s-a aflat şi Ghiţă Moşion din Arad în vârstă de 80 de ani, care a fost cel mai vârstnic participant. El a parcurs cei 21,1 kilometri în 2 ore şi 35 de minute şi a fost răsplătit cu o medalie de finisher.