|
.
31.07.2013, 22:54:47 | 0 comentarii | 737 vizualizari
La Balcaniadă, / Bronz pentru un hunedorean
Articole de acelasi autor
de Loredana JUGLEA
La Balcaniada din Bulgaria, România a obţinut 10 medalii de aur, 4 de argint şi 7 de bronz, clasându-se pe primul loc în clasamentul oficial feminin şi pe locul secund în ierarhia masculină. Printre medaliaţi s-a aflat şi un atlet hunedorean.
La întreceri au participat sportivi din 12 ţări: Albania, Armenia, Bosnia-Herţegovina, Bulgaria, Croaţia, Grecia, Macedonia, Republica Moldova, Muntenegru, România, Serbia şi Turcia. Consiliul Federal al Federaţiei Române de Atletism a ales dintre medaliaţii de la Balcaniadă lotul ce va face deplasarea la Campionatele Mondiale de seniori de la Moscova (10-18 august).
Atletul hunedorean Andrei Deliu a cucerit medalia de bronz la Campionatele Balcanice ale seniorilor, de la Stara Zagora (Bulgaria), după ce a reuşit o săritură de 4,80 metri în proba de săritură cu prăjina. Sportivul antrenat de Florin Bucur a fost devansat de un grec şi un croat, ambii cu sărituri de peste cinci metri. „Performanţa lui Andrei este foarte valoroasă, mai ales că el are doar 20 de ani şi a fost cel mai tânăr din concurs. Este important că atletismul hunedorean reuşeşte să fie pe podium şi la nivel de seniori, după rezultatele excelente ale junioarelor”, a declarat antrenorul Florin Bucur, de la CSM Deva.
Comentarii articol (0 )Nu exista niciun comentariu.
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Pe aceeasi tema
|



