06.10.2013,  23:43:02 | 0 comentarii | 1130 vizualizari
La Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida” au poposit / 50 de calculatoare trimise de către Universitatea din Mosbach-Germania


de Corneliu BRAN
Beneficiari – peste 1.000 de elevi
Începutul de an şcolar a adus elevilor şi profesorilor de la Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida” din Petroşani o plăcută surpriză. Laboratorul de informatică şi-a schimbat faţa şi s-a dotat cu 50 de calculatoare trimise din Germania, de către Universitatea din Mosbach (landul Baden-Wurttemberg, regiunea administrativă Karlshrue) prin intermediul unui om de bine, director economic la acea Universitate. 
E adevărat, calculatoarele nu sunt noi, dar sunt cu mult mai performante faţă de ce exista până acum. Sunt în bună stare şi sunt toate funcţionale. După cum arată se observă că au fost bine întreţinute. În aceste condiţii, peste 1.000 de elevi ai colegiului, care frec­ventează laboratorul de informatică, vor putea lucra mult mai bine la cursuri de-acum înainte şi vor obţine la timp toate informaţiile de care au nevoie de pe internet.
„Am luat legătura în Germania, la Universitatea din Mosbach cu domnul director economic Sigfried Glier, care a avut bunăvoinţa să ne sprijine să dotăm laboratorul nostru de informati­că cu 50 de calculatoare din stocul dumnealor. Ele nu sunt noi, dar pentru cerinţele noastre sunt foarte bune. În afară de aceste calculatoare, am mai primit şi 18 monitoare plate, două imprimante, un videoproiector, un retroproiector şi o mulţime de alte materiale didactice pe care le folosim noi la ore. Este pentru prima dată când am reuşit să obţinem bunăvoinţa altor colegi din sistemul de învăţământ din Uniunea Europeană, cu singura promisiune că aceste calculatoare vor fi şi puse în uz. Ca dovadă, după cum vedeţi le-am şi instalat deja şi de la începerea şcolii ele au fost folosite de elevii noştri. Pe viitor vom încerca să menţinem legătura cu cei de la această Universitate din Germania şi sper, de ce nu, să reuşim să mai atragem şi din alte zone materiale didactice care ne-ar fi nouă de mare folos. Prin această sală trec peste 1.000 de elevi. Aici putem face acum şi lecţii AeL (lecţii în format electronic dezvoltate pentru învăţământul liceal mapate pe programa examenului de Bacalaureat – n.r.)  şi lecţii C.A.D. (disciplina C.A.D. - Computer Aided Design sau desen asistat de calculator – n.r.) şi alte lecţii de informatică. În afară de acest laborator de informati­că, zic eu de-acum bine dotat, încercăm să ducem şi la Şcoala structură nr. 2 din Petroşani o parte din calculatoarele care ne-au rămas nemontate în biblioteca şcolii, astfel ca şi acolo elevii să beneficieze de un punct de documentare pe internet. La fel vom face acest lucru şi în alte laboratoare de la Dimitrie Leonida cu o parte din calculatoarele rămase”, ne-a declarat directorul colegiului, doamna prof. ing. Zina Galeş.
 
Apel pentru dotarea atelierelor 
Doamna Zina Galeş ne-a mai spus că ar mai fi multe goluri de umplut, dar, în timp, cu ajutorul lui Dumnezeu şi a oamenilor de bine poate că toate se vor rezolva: „La colegiul nostru ar mai fi nevoie să dotăm în continuare atelierele, care nu au mai beneficiat din anul 1990 de nicio dotare modernă, noi descurcându-ne cum am putut, de cele mai multe ori prin recondiţionarea a ceea ce am avut. Mai concret, vorbesc aici de atelierul mecanic, de atelierul electric, de atelierul de transport şi chiar şi de atelierul de estetică. Prin acest sistem de donaţii poate că reuşim să echipăm, în timp, atelierul de estetică cu echipamente pentru coafură, manichiură, sau atelierul de mecanică cu vreun strung mai bun decât ce avem acum, ori cu scule şi alte echipamente şi dispozitive de muncă necesare instruirii elevilor. Am încercat să contactăm agenţi economici din zona noastră şi să-i sensibilizăm în acest sens. Ne-am gândit că poate au echipamente casate de care nu au nevoie şi pe care ni le pot dona nouă, în loc să le arunce, noi urmând să le recondiţionăm şi apoi să le folosim. Dar, deocamdată, nu am găsit pe nimeni să ne ajute… Poate că, citind aceste rânduri, cineva se va gândi şi la noi. Practic, nu ne ajută pe noi, ajută colegiul, mai exact pe elevi, pe tineri ai Petroşaniului şi Văii Jiului. Orice scule sau dispozitive de lucru sunt bineve­nite şi le mulţumesc anticipat celor care vor da dovadă de înţelegere şi poate ne vor sprijini. Decât să le arunce, mai bine să le aducă aici, acesta este apelul nostru!”.
 
Apel şi către cei care pot ajuta elevii cu posibilităţi materiale reduse!
Şi dacă tot vorbim de dat o mână de ajutor colegiului, hai să-l facem în aceste rânduri până la capăt, mai ales când e vorba de un gest nobil, acela de a ajuta o instituţie de învăţământ. Din ce ne-a spus doamna directoare, Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida” ar avea un spaţiu de închiriat în incinta şcolii, cu o suprafaţă de 250 mp, un fost atelier de textile, dotat şi acum pentru aşa ceva. Conducerea colegiului doreşte însă să închirieze acest spaţiu fie unei societăţi de profil, fie pentru o altă destinaţie, toate utilităţile fostului atelier fiind încă funcţionale. Din păcate, posibilii chiriaşi lipsesc deocamdată, o cauză fiind şi faptul că lumea nu ştie.
De asemenea, există în incinta colegiului şi fosta cantină şcolară, care s-ar putea folosi azi tot ca şi cantină, ţinând cont că din cei peste 1.000 de elevi, mulţi dintre ei au o situaţie familială nu prea grozavă. Poate, punând mână de la mână, mai mulţi oameni cu dare de mână din municipiu sau din Valea Jiului ar reuşi să sponsorizeze, o dată pe zi, să zicem masa de prânz, măcar pentru cele mai disperate cazuri de elevi ai colegiului. Din câte am înţeles, peste 150 de tineri trăiesc împreună cu familiile la limita sărăciei, aceşti tineri neavând asigurat traiul de zi cu zi!

Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 9 ori 3  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




Pe aceeasi tema
La Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida”, festivitatea de sfârşit de an a fost, pentru doi dintre elevii săi meri[..]
01.06.2014, 20:02   |    0 comentarii
Vineri, 4 octombrie 2013, pentru câteva ore biblioteca de la Colegiul Tehnic 06.10.2013, 23:46   |    0 comentarii
Ziua de 5 iunie este marcată în fiecare an ca Ziua „Mediului” şi constituie un bun prilej de a ne mobiliza pri[..]
06.06.2013, 22:25   |    1 comentarii
- - -
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Cataloage promoţionale 2024
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!






_____
Cataloage promoţionale 2024


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter