03.11.2011,  02:56:49 | 0 comentarii | 795 vizualizari
Au făcut valuri la „Cupa Arena”

Înotătorii de la CSS Hunedoara au cucerit nu mai puţin de nouă medalii. Alexandru Ancuţa, câştigător a patru medalii, a obţinut titlul de cel mai bun înotător la categoria 17 ani, iar Alexandru Bădeaţă, care a obţinut două medalii, a fost pe locul trei în ierarhia generală a sportivilor de 15 ani la „Cupa Arena”, desfăşurată la finalul săptămânii, la Hajdúszoboszló. Cinci dintre cei zece sportivi hunedoreni care au luat startul în acest concurs internaţional de cinci stele au reuşit să urce pe podium şi au scos un bilanţ de nouă medalii. „Nu ne aşteptam în niciun caz la un palmares atât de bun, întrucât competiţia a fost una de top. La start au fost prezenţi 519 sportivi, de la 39 de cluburi din zece ţări, printre care Ungaria, Serbia, Polonia, Rusia, Slovenia, România şi Slovacia. Cu o pregătire bună, cu mai mult curaj decât de obicei şi cu un dram de ambiţie în plus, dat de reputaţia adversari­lor, sportivii noştri s-au autodepăşit. Au reuşit timpi mult mai buni decât până acum şi au cucerit nouă medalii. E un pas imens înainte, având în vedere că la prima participare au fost doar pe lângă podium, iar la a doua s-au obţinut numai trei medalii”, a spus antrenoarea Anca Băjan.

Vedeta delegaţiei hunedorene a fost Alexandru Ancuţa. Talentatul înotător de 17 ani a obţinut trei medalii de aur în probele de 100 de metri fluture, spate şi liber şi o medalie de argint în cursa de 100 de metri bras. „E un sportiv foarte talentat şi valo­ros. A făcut un concurs extraordinar, pentru că a început să înţeleagă şi să respecte sfaturile   antrenorilor”, a spus Anca Băjan. Un bilanţ foarte bun a reuşit şi Alexandru Bădeaţă, la categoria 15 ani. Acesta a cucerit medalia de aur la 100 de metri bras şi o medalie de bronz la 100 de metri spate, clasându-se pe locul trei în ierarhia generală de la categoria sa de vârstă. Palmaresul clubului CSS Hunedoara a fost completat de medaliile cucerite de Ancuţa Păiuş (12 ani, aur la 100 de metri bras), Adelina Buzdugan (15 ani, argint la 100 de metri bras) şi Cristian Rizan (17 ani, bronz la 100 de metri bras). Clubul CSS Hunedoara a achitat doar transportul sportivilor până în Ungaria, iar chletuielile cu cazarea, masa şi taxa de concurs au fost suportate de părinţii înotătorilor.

Rezultate tehnice:

► 100 m liber băieţi: Alexandru Ancuţa (17 ani) – locul 1, Cristian Rizan (17 ani) – locul 4; Daniel Scurtu (18 ani) – locul 6; Alexandru Bădeaţă (15 ani) – locul 9.
► 100 m bras băieţi: Alexandru Bădeaţă (15 ani) – locul 1; Alexandru Ancuţa
(17 ani) – locul 2; Cristian Rizan (17 ani) – locul 3; Daniel Scurtu (18 ani) – locul 5.
► 100 m bras fete: Ancuţa Păiuş (12 ani) – locul 1; Adelina Buzdugan (15 ani) – locul 2; Denisa Ilucă (13 ani) – locul 5.
► 100 m spate fete: Ancuţa Păiuş (12 ani) – locul 6; Denisa Ilucă (13 ani) – locul 6.
► 100 m spate băieţi: Alexandru Ancuţa (17 ani) – locul 1; Cristian Rizan (17 ani) – locul 3; Alexandru Bădeaţă (15 ani) – locul 3; Daniel Scurtu (18 ani) – locul 5).
► 100 m fluture băieţi: Alexandru Ancuţa (17 ani) – locul 1; Alexandru Bădeaţă (15 ani) – locul 4.