25.05.2009,  16:20:09 | 0 comentarii | 757 vizualizari
Premieră în Valea Jiului – salină artificială la Vulcan


de Ziarul Vaii Jiului
Fiziomed SRL a inaugurat vineri, la Vulcan, prima salină artificială din Valea Jiului. Evenimentul s-a bucurat de prezenţa a numeroase persona­lităţi ale Văii, atât din lumea medicală, cât şi din sfera politică ori din minerit. I-am remarcat pe Daniel Surulescu, director adjunct al SCSM Salvamin, Dănuţ Buhăescu – primarul oraşului Uricani şi, de asemenea, pe Cristian Resmeriţă, deputat PSD în colegiul Vulcan – Lupeni – Uricani.
Salina artificială are o incontestabilă utilitate în zona Văii Jiului întrucât, se ştie, gama de afecţiuni de care suferă locuitorii acestei zone poate găsi alinare, ori chiar vindecare, prin cure de salino-terapie recomandate de medicii specialişti. Salina de la Vulcan oferă, pe lângă confortul necesar, un micro-climat dintr-o salină naturală, programările putând fi făcute, la sediul firmei sau telefonic, pentru orice zi a săptămânii (prin rotaţie, salina urmează a fi deschisă chiar şi în zilele de duminică). Tarifele, de 7,5 lei/persoană pentru adulţi şi 4,5 lei/persoană pentru copii sunt, trebuie să recunoaştem, accesibile.
Am simţit, de asemenea, şi spiritul de organizator al domnului Alexandru Blaj, fost director general al CNH SA, actualmente director al Spitalului Municipal Vulcan, familia Blaj aflându-se în rândul celor ce au pus în practică inspirata idee a amenajării unei saline artificiale în Valea Jiului. Iar acest spirit organizator nu a fost simţit doar în modul în care lucrurile au fost organizate în privinţa sediului salinei (aceasta fiind situată în zona fostei primării din Vulcan), ci şi în felul în care – încă de a doua zi – serviciile oferite de salină au şi început să fie promovate. Voluntarii apropiaţi domnului Blaj (recunoscut pentru succesele sale în a-i capacita pe tinerii vulcăneni în vederea „comiterii” de fapte bune), împărţeau deja sâmbătă dimineaţă, în zona Jiul Shopping Center din Petroşani, pliante informative menite să promoveze serviciile salinei din Vulcan.

Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 10 ori 8  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




- - -
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Cataloage promoţionale 2024
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!






_____
Cataloage promoţionale 2024


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter