|
.
30.07.2014, 20:52:52 | 0 comentarii | 819 vizualizari
GALERIE:
FOTO
În competiţie / Jandarmii montani
Articole de acelasi autor
de Mihaela PETROŞAN
Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Hunedoara şi Asociaţia Sportivă „Streiul” au organizat, în data de 29 iulie, la Câmpu lui Neag, în incinta Cabanei „Retezat”, un concurs practic-aplicativ cu specific montan, la care au participat efective din cadrul tuturor posturilor de jandarmi montane din judeţ.
Probe dificile
Concursul s-a desfăşurat pe traseele din zona Pensiunii Retezat din localitatea Câmpu lui Neag. Efectivele de jandarmi montani au avut de parcurs două tipuri de probe.
Prima probă a fost cea de orientare turistică - probă ce a constat în deplasarea în teren variat (un drum traversat cursul unui râu de munte - deplasarea printr-un câmp - deplasare prin pădure - deplasare pe lângă cursul râului - coborârea pe stâncile de pe marginea râului - traversarea unor poduri din lemn peste apă - urcarea pe o scară din lemn către o intrare într-o stâncă - pantă prin pădure - deplasarea pe un drum forestier - deplasarea prin pădure şi coborârea până la finish) pe un traseu marcat. Pe traseu au fost trei puncte de control.
La această probă jandarmii montani au constituit echipe de câte doi. Distanţa parcursă de fiecare echipă a fost de trei kilometri.
A doua probă a fost trecerea pistei cu obstacole, probă individuală ce a constat într-un traseu de îndemânare şi echilibru format din mai multe elemente - punţi oscilante de diferite mărimi şi forme -, situate la o înălţime de aproximativ 10 metri de sol, care se finalizează cu o coborâre pe tiroliană pe deasupra celorlalte elemente, la o înălţime de aproximativ 15 metri de sol - circuitul este amplasat deasupra cursului unui râu de munte. Parcurgerea circuitului de către fiecare concurent, s-a efectuat în condiţii de siguranţă.
Câştigătorii
La final a avut loc festivitatea de premiere, premiile oferite constând în diplome, tricouri inscripţionate, rucsacuri ce pot fi utilizate pe perioada desfăşurării misiunilor şi activităţilor specifice în cadrul posturilor.
Echipele câştigătoare la proba de orientare turistică sunt următoarele: locul I - Echipa Postului de Jandarmi Montan Câmpu lui Neag, locul II - Echipa Postului de Jandarmi Montan Parâng, locul III - Echipa Postului de Jandarmi Montan Vaţa de Jos.
Câştigătorii probei de trecere a pistei cu obstacole sunt: locul I - plt. maj. Marius Dobârceanu din cadrul Postului de Jandarmi Montan Câmpu lui Neag, locul II - plt. Paul Măgduţ din cadrul Postului de Jandarmi Montan Râu de Mori, locul III - plt. maj. Alin Mocanu din cadrul Postului de Jandarmi Montan Câmpu lui Neag.
Comentarii articol (0 )Nu exista niciun comentariu.
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Pe aceeasi tema
|
FOTO



