19.08.2014, 19:14:31 | 1 comentariu | 1378 vizualizari
Elevii cu note mari la BAC, dar şi sportiva care a adus Petroşaniului cele mai multe locuri I de 17 ani încoace, au fost / Premiaţi marţi de primarul Tiberiu Iacob-Ridzi!
![]() Articole de acelasi autor
de Corneliu BRAN
Elevii cu cele mai mari medii la examenul de bacalaureat de anul acesta, dar şi una dintre tinerele sportive care are la activ nici mai mult nici mai puţin decât 49 de medalii şi premii obţinute la concursurile naţionale şi internaţionale, au fost premiaţi marţi, 19 august, de către primarul Tiberiu Iacob-Ridzi.
Fac cinste Petroşaniului
În urma unui proiect de hotărâre iniţiat de primar şi aprobat de Consiliul Local Petroşani într-o şedinţă extraordinară din luna iulie, cu scopul vădit de a premia performanţa elevilor de liceu dar şi de a implementa la Petroşani o adevărată tradiţie locală menită de a scoate în evidenţă tinerii harnici, cei trei tineri absolvenţi de liceu cu cele mai mari medii la BAC au fost premiaţi cu câte 1.000 lei fiecare, plus o diplomă de excelenţă acordată de administraţia locală, în timp ce sportiva a primit suma de 2.000 lei pentru rezultatele obţinute în întreaga carieră şi, fireşte, o diplomă.
Cei trei tineri care au obţinut cele mai mari medii la Bacalaureat 2014 din Petroşani şi care ieri au premiaţi sunt: Ana Maria Călina – Colegiul Economic „Hermes” (profil tehnic – media obţinută a fost 9,90, a doua din judeţ!), Marko Ramon Neacşu – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” (profil uman – media obţinută a fost 9,80) şi Paula Ioana Stroe – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” (profil real – media obţinută a fost 9,71).
Sportiva de care am vorbit mai sus se numeşte Bianca Becze, o tânără care în cei 17 ani de carieră a obţinut la diverse competiţii naţionale şi internaţionale de gimnastică
aerobică nu mai puţin de 49 de locuri întâi!
Felicitările primarului
Sala de şedinţe a primăriei s-a umplut din nou marţi, începând cu orele 10:00, cei patru tineri venind împreună cu părinţii, fiind însoţiţi şi de directorii celor trei instituţii şcolare din care aceştia fac sau au făcut parte până la închiderea anului şcolar 2013-2014.
Primarul Tiberiu Iacob-Ridzi a fost prezent împreună cu Elisabeta Wersanski, funcţionarul care pune la punct tot ce ţine de organizarea acestor evenimente în primărie.
„E un moment festiv foarte important pentru comunitatea noastră, chiar dacă gestul pe care-l facem astăzi e mai mult decât simbolic. Este o recunoaştere a comunităţii locale, o recunoaştere a efortului pe care aceşti copii l-au făcut şi îl fac în continuare, dar şi a efortului pe care părinţii lor şi profesorii lor l-au făcut de-a lungul timpului. Cu siguranţă tinerii vor avea susţinerea părinţilor în continuare atâta timp cât vor avea nevoie şi pe lângă această susţinere, noi, comunitatea locală îi vom susţine cu sufletul în continuare. Azi îi vom premia pentru că merită!”, a declarat în deschiderea acţiunii primarul Tiberiu Iacob-Ridzi.
Emoţii şi cuvinte frumoase
Rând pe rând, cei patru tineri au fost chemaţi de primar pentru a-şi primi diploma şi plicul cu suma stabilită de consiliul local pentru această premiere. Tiberiu Iacob-Ridzi i-a felicitat pe fiecare şi le-a dat cuvântul pentru a-şi exprima şi ei sentimentele. Toţi patru tineri au fost stăpâni pe sine şi au mulţumit pentru acest moment primarului, fiecare dezvăluind apoi unde doreşte să plece mai departe ca să-şi cizeleze cariera.
După acest moment, au ţinut să spună câteva vorbe şi cei doi directori prezenţi. Zoltan Toth de la CSŞ Petroşani a vorbit pe scurt, în termeni elogioşi, despre activitatea Biancăi şi de faptul că ea trebuie sprijinită în continuare de către comunitatea locală, dar şi de către toţi factorii responsabili din ţară, deoarece discutăm de un mare talent în gimnastica aerobică din România.
La fel de frumos a vorbit şi directorul Colegiului Economic „Hermes”, doamna Rodica Pascal, despre Ana Maria Călina, care a obţinut a doua medie din judeţ la BAC, fapt ce a făcut ca de-atunci să se vorbească foarte frumos de acest colegiu şi de performanţa elevei.
Cei ce au fost prezenţi în sală au putut auzi şi cuvintele rostite de părinţii acestor elevi, mult mai emoţionaţi decât tinerii, cel mai elocvent exemplu fiind acela al mamei gimnastei (totodată şi antrenorul fetei), care a început să plângă în timp ce vorbea despre fata ei cum nu se poate mai frumos.
Concluzie
Una peste alta, a fost o acţiune superbă, cu nişte oameni care fac cinste Petroşaniului şi judeţului, o acţiune pe care am dori să o vedem cât mai des la toate primăriile din Valea Jiului, pentru că tineri cu rezultate bune avem în toate domeniile.
Comentarii articol (1 )
#1
![]()
Felicitari domnului primar din Petrosani care recompenseaza copii cu performante deosebite,nu ca la Lupeni unde sportul a murit pe mandatele domnului Rezmerita !Ana
maria Gherghel are in palmares peste 40 de titluri nationale,europene si mondiale
deci numai medalii de aur, si a fost nominalizata pt a primi titlul de cetatean de onoare al municipiului Lupeni dar se pare ca a fost doar o simpla pacaleala pt ca sportiva asteapta de 2-3 ani sa-i vina aceasta distinctie!
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Pe aceeasi tema
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare... ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii ![]() Rame click - comandă online! ![]() Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul! ![]() Steaguri publicitare - click pentru a comanda! ![]() Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online! ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Alege să o susții! ![]() Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Newsletter
|