16.09.2014, 19:33:16 | 0 comentarii | 1132 vizualizari
La „profesională” / Judeţul nostru e cel mai tare din Regiunea Vest
![]() Articole de acelasi autor
de Mihaela PETROŞAN
Cu un procent de ocupare a locurilor la şcoli profesionale de 103 la sută, judeţul Hunedoara este campioană a regiunii Vest. În total, în şcolile profesionale hunedorene, inclusiv cele de doi ani, s-au înscris 676 de elevi, pentru anul şcolar 2014-2015.
La nivel naţional,
pentru anul şcolar 2014-2015, s-au înscris în învăţământul profesional, în cadrul celor trei etape de înscriere desfăşurate în perioada mai - septembrie 2014, 35.740 de elevi. Din totalul acestora, 24.403 elevi au optat pentru învăţământul profesional cu durata de 3 ani, după finalizarea clasei a VIII-a, iar 11.337 elevi, pentru învăţământul profesional cu durata de 2 ani, după finalizarea clasei a IX-a.
Numărul de elevi înscrişi în învăţământul profesional a crescut considerabil pe parcursul ultimilor trei ani. Astfel, dacă pentru anul şcolar 2012 - 2013, cifra era de 11.368, în anul şcolar 2013 - 2014 a început să crească uşor la 12.693, ajungând pentru anul şcolar 2014 - 2015 la 35.740, de aproape trei ori mai mult ca în anul anterior.
Primii din regiune
Situaţia înscrierilor la învăţământul profesional de zi de stat şi particular cu durata de 3 ani după clasa a VIII-a, după a treia etapă de înscriere, în data de 10 septembrie 2014, în judeţul Hunedoara, arată că s-au înscris 433 de elevi pe cele 420 de locuri disponibile, procentul de ocupare fiind de 103,1 la sută, cel mai mare din întreaga regiune Vest - pe locul doi se situează judeţul Caraş Severin, cu 93,65 la sută, urmează judeţul Timiş cu un procent de 84,82 la sută, iar pe locul patru se situează judeţul Arad cu un procent de 70,16 la sută.
Ofertă generoasă în Valea Jiului
Din oferta propusă pe unităţi de învăţământ, pentru clasa a IX-a, învăţământ profesional cu durata de 3 ani, din Valea Jiului avem: Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida” Petroşani, 30 de elevi pentru calificarea profesională de zugrav, ipsosar, vopsitor, tapetar, şi confecţioner produse textile, Colegiul Tehnic „Constantin Brâncuşi” din Petrila, 56 de elevi pentru calificarea profesională de zugrav, ipsosar, vopsitor, tapetar, şi comerciant vânzător, Liceul Tehnologic Lupeni, 56 de elevi pentru calificare ca electromecanic utilaje şi instalaţii industriale şi confecţioner produse textile, Colegiul Tehnic „Mihai Viteazu” din Vulcan, 28 de elevi pentru calificare profesională mecanic auto şi confecţioner produse textile.
Doar 62 la sută
În judeţul Hunedoara, situaţia înscrierilor la învăţământul profesional de zi de stat şi particular cu durata de 2 ani, după clasa a IX-a, după a treia etapă de înscriere, la data de 8 septembrie 2014 arată că pe 392 de locuri disponibile s-au înscris 243 de elevi, respectiv un procent de ocupare de 61,99 la sută.
Şi în acest caz, în regiunea Vest, judeţul Hunedoara se situează pe primul loc la procentul de ocupare din totalul planului de şcolarizare, pe locul doi - judeţul Arad, cu 59,92 la sută, urmează apoi Caraş Severin cu un procent de 56,35 la sută, iar pe locul patru - judeţul Timiş cu un procent de 50,71 la sută.
La doi ani au venit mai puţini
Oferta propusă pe unităţi de învăţământ, pentru clasa a X-a, învăţământ profesional cu durata de 2 ani, din Valea Jiului avem: Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida” Petroşani, calificare profesională mecanic auto - 26 de locuri ocupate din 28 disponibile, Colegiul Economic „Hermes” Petroşani, calificare profesională bucătar - 10 locuri ocupate din 14 oferite în planul de şcolarizare, iar pentru calificarea ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie au fost disponibile 14 locuri şi toate au fost ocupate la data de 8 septembrie 2014, Colegiul Tehnic „Mihai Viteazu” din Vulcan, pentru calificare profesională electrician aparate şi echipamente electrice şi energetice s-au înscris 12 elevi, în acest caz fiind 14 locuri disponibile, iar pentru calificarea confecţioner produse textile nu a optat niciun elev, cu toate că au fost oferite 14 locuri în planul de şcolarizare; la Liceul Tehnologic Lupeni au fost 16 locuri ocupate din 28 disponibile pentru calificare ca electromecanic utilaje şi instalaţii industriale. Ofertă a avut şi Liceul Tehnologic „Retezat” din Uricani, unde pentru calificare ca ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie s-au înscris 20 de elevi, totalul locurilor disponibile fiind de 28.
Comentarii articol (0 )Nu exista niciun comentariu.
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Pe aceeasi tema
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare... ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii ![]() Rame click - comandă online! ![]() Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul! ![]() Steaguri publicitare - click pentru a comanda! ![]() Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online! ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Alege să o susții! ![]() Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Newsletter
|