12.10.2014,  20:13:14 | 2 comentarii | 961 vizualizari
Primarul Ilie Păducel: / „Se preconizează ca în câteva săptămâni, maxim o lună de zile, să se apese pe butonul de pornire al microhidrocentralei de la Taia”


de Corneliu BRAN
Un proiect pe care Primăria şi Consiliul Local Petrila îl consideră de succes, pentru că va asigura pe viitor fondul financiar al plăţii iluminatului public din Petrila, va fi pus în aplicare într-o scurtă perioadă de timp. Este vorba de controversata microhidrocentrală de pe Taia, iar când spunem „controversată” ne gândim la acuzaţiile făcute de unii privind distrugerea mediului şi a faptului că nu ar exista toate autorizaţiile necesare.
 
„Suntem într-un stadiu destul de avansat cu acest proiect. Dacă vă spun – nu ştiu dacă vă vine să credeţi – că şi azi dimineaţă (vineri, 10 octombrie – n.r.), la 7,30 am plecat acolo, până la una din captări, cu constructorul, vă daţi seama ce important este acest proiect pentru oraş. Se preconizează ca în câteva săptămâni, maxim o lună de zile, să se apese pe butonul de pornire, practic să punem în funcţiune microhidrocentrala. În momentul de faţă se mai lucrează la partea de finisaje, dar şi la construcţia propriu-zisă, la aducţiune şi la amenajarea şi reabilitarea terenurilor pe unde a fost montată conducta de aducţiune. De pe urma acestui proiect, oraşul Petrila va avea mari beneficii. Noi, primăria şi consiliul local, suntem în asociere cu firma constructoare, iar comunitatea din Petrila, prin primărie, va avea un mare avantaj după realizarea acestei investiţii, pentru că în urma producţiei realizate de această microhidrocentrală, oraşul va beneficia de valoarea energiei necesare pentru iluminatul public şi nu numai. Ţin să anunţ încă o dată că totul s-a făcut legal! Vă daţi seama că dacă acest obiectiv nu va fi cu acte în regulă, din toate punctele de vedere ( Mediu, Apele Române, avize şi acorduri impuse de lege), microhidrocentrala nu va putea fi pusă în funcţiune. Dar vă spun de-acum, totul este pus la punct conform legilor Statului Român şi această microhidrocentrală, conform celor avizaţi din cadrul instituţiilor abilitate ce ţin de mediul înconjurător şi protejarea lui, nu va distruge nimic, cum încearcă unii să dezvolte subiectul. Ea este construită după toate normele şi principiile moderne, după modele de succes implementate în multe din statele UE. Deci, îi asigur pe toţi cetăţenii că nu sunt proble­me de acest gen. Pentru bugetul oraşului nostru această microhidrocentrală este binevenită şi nu e puţin lucru să construieşti în parteneriat un astfel de obiectiv în zilele noastre. Cred că împreună cu consilierii şi membrii Executivului am luat cea mai bună hotărâre atunci când s-a pus în discuţie acest proiect”, ne-a declarat primarul Ilie Păducel.

Comentarii articol (2 )

#1 Mos Martin13.10.2014,  10:55:52
Tot ce se lucreaza la acea micro hidrocentrala este ilegal, deoarece APM a emis o decizie de incadrare cu evaluare adecvata: http://apmhd.anpm.ro/files/APM%20Hunedoara/Proiectdeciziaetapadeincadrare-Revizuire2-MHCHIDROCLEAR.pdf Din moment ce decizia este cu evaluare adecvata trebuia sa se depuna studiul de evaluare adecvata, care sa poata fi contestat in 5 zile si apoi, in cazul cel mai fericit pentru distrugatorii naturii, sa primeasca Aviz Natura 2000, care la o decizie de incadrare fara evaluarea impactului asupa mediului si cu evaluare adecvata tine loc de acord de mediu. Toate acestea nu s-au intamplat, deci se lucreaza fara acord de mediu si ar trebui sa li se sigileze utilajele si sa fie arestati. Cei de la APM au scris mai jos in decizie niste prostii care se refera la etape din metodologie anterioare deciziei de incarare si care contrazic decizia cu evaluare adecvata. Dar evident ca tot ce conteaza este ca decizia este ca SE SUPUNE EVALUARII ADECVATE si nu prostiile din text (oricum deciziile de la APM HD au in text tot felul de aberatii, burtologie plina de greseli). Din moment ce s-a lucrat fara acord de mediu ar fi evident ca nu au cum sa obtina o autorizatie de mediu, pentru functionare. Nici macar nu este postat pe site la APM HD vreun anunt privind solicitarea autorizatiei de mediu. Este de remarcat tupeul primarului, care face referire la state UE, in conditiile in care MHC-ul incalca total Directivele Habitate si Ape. Dar, cu toate ca a fost construita fara documente legale si santierul a distrus atat portiuni din situl Natura 2000 cat si din rezervatia naturala si incalca legislatia de ape si chiar si avizul ilegal de permisiv emis de Apele Romane, MHC-ul probabil ca va functiona si, dupa ce valea a fost deja mutilata, raul va fi secat, pentru simplul motiv ca nu avem stat de drept. Statul de drept nu este un moft, lipsa lui ne lasa fara natura pe noi si miile de generatii care (speram) ne vor urma. Si, fara natura, calitatea vietii este mizerabila, incusiv pentru indivizii care nu constientizeaza si sunt incantati ca sa imbogatesc, direct sau indirect, din certificate verzi, certificate platite de toti petrilenii amarati, inclusiv pentru \"micro\"hidrocentrala de pe Taia.
#2 Deceneu14.10.2014,  20:57:34
Ha ha! Tin sa va anunt inca o data ca totul s-a facut legal! Cine se scuza se acuza! I rest my case.


Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 6 ori 4  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




Pe aceeasi tema
Nicio umbră de supărare pe chipul edilului Petrilei, Ilie Păducel, în urma articolului scris de colegul şi directorul no[..]
22.10.2014, 20:04   |    5 comentarii
Ca de atâtea ori în ultimii 15 ani, primarul Petrilei, Ilie Păducel, a premiat marţi, 30 septembrie, în numele[..]
30.09.2014, 21:16   |    0 comentarii

După investiţiile de peste 20 de miliarde de lei, care au vizat transformarea Casei de Cultură „Ladislau Schmidt&rdquo[..]

07.02.2012, 23:17   |    3 comentarii

Deja nu mai este o aparenţă, este o certitudine: de când cu ultimele schimbări la nivel de organizaţie PSD Petrila, social[..]

07.02.2012, 22:52   |    103 comentarii
- - -
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Cataloage promoţionale 2024
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!






_____
Cataloage promoţionale 2024


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter