08.12.2014,  20:25:12 | 0 comentarii | 624 vizualizari
În topul anului 2014, / Aninoseanca Stănilă
Booking.com
Andreea Munteanu şi Ştefania Stănilă, originare din Valea Jiului, ocupă locurile al doilea şi al treilea de pe podium, Anamaria Ocolişan e pe locul şase, iar Laura Jurcă şi Andreea Iridon sunt pe poziţiile opt şi nouă. Lidera clasamentului este Larisa Iordache, singura gimnastă din România medaliată la Campionatul Mondial „China 2014”.

Andreea Munteanu şi Ştefania Stănilă au făcut parte, alături de Larisa Iordache, Diana Bulimar şi Silvia Zarzu, din echipa de senioare a României care a cucerit titlul continental la Campionatele Europene de la Sofia, în luna mai a anului 2014. La individual, din păcate, doar Larisa Iordache a reuşit să fie pe podium la europene, ea cucerind aur în finala de la sol, argint la bârnă şi bronz la sărituri. La competiţia similară a junioarelor Laura Jurcă şi Andreea Iridon au fost liderele echipei României care a fost medaliată cu bronz şi în plus au obţinut patru medalii în concursurile individuale. Cele cinci gimnaste ale clubului din Deva prezente în topul pe 2014 sunt componente ale Lotului Naţional şi au făcut parte din echipele de senioare şi junioare care au reprezentant România la cele mai importante competiţii ale anului. Prin participarea la aceste competiţii ele au obţinut performanţe valoroase atât cu echipele tricolorele, cât şi la individual. Laura Jurcă a cucerit argintul la individualcompus şi sărituri, iar Andreea Iridon şi-a trecut în palmares medalii de argint la bârnă şi sol. Apoi, la Campionatul Mondial din China, cea mai importantă întrecere a anului 2014, Andreea Munteanu, Ştefania Stănilă şi Ana Maria Ocolişan au făcut parte, alături de Larisa Iordache, Silvia Zarzu şi Paula Tudorache, din echipa României care s-a clasat pe locul patru în lume. Şi la Mondia­lele de la Nanning (China), tot  Larisa Iordache a fost lidera echipei României, ea cucerind două medalii individuale, argint la individual compus şi la sol. Larisa şi-a adjudecat trei medalii de aur la Cupa Mondială de la Doha (sol, bârnă şi sărituri), precum şi câte una la Cupa Mondială de la Stuttgart (individual compus) şi Cupa Mondială de la Glasgow (individual compus). Pe baza acestor performanţe, Larisa Iordache a fost lideră în ierarhia feminină a gimnasticii româneşti întocmită de Federaţia Română de Gimnastică. Pe locurile următoare de pe podium s-au situat Andreea Munteanu şi Ştefania Stănilă, ambele CNS Cetate Deva.
În continuare, ordinea în clasament a fost următoarea: 4. Silvia Zarzu (CSM Oneşti), 5. Diana Bulimar (CS Dinamo Bucureşti), 6. Anamaria Ocolişan (CNS Cetate Deva), 7. Paula Tudorache (CS Dinamo Bucureşti), 8. Laura Jurcă (CNS Cetate Deva), 9. Andreea Iridon (CNS Cetate Deva) şi 10. Anda Butuc (CSŞ 2 Bucureşti).