09.02.2015,  19:46:15 | 0 comentarii | 770 vizualizari
Ca adversari / Patru foşti jucători ai Jiului s-au întâlnit într-un amical
Pe terenul acoperit de zăpadă de la Sântămăria Orlea şi cu o brigadă de arbitri în care în rol de asistent au fost două domnişoare sub 18 ani, FC Hunedoara a avut viaţă grea în meciul cu campioana Ligii a IV-a, Retezatul Haţeg.

Echipa de fotbal din Liga a III-a FC Hunedoara a scos doar un egal - 2-2 (0-2) - în meciul amical de verificare disputat cu fosta campioană judeţeană, Retezatul Haţeg, în deplasare. După ce a primit două goluri din poziţii de ofsaid nesemnalizate de arbitri, trupa antrenată de Titi Alexoi a fost condusă cu 2-0 la pauză, dar a reuşit să egaleze în repriza secundă.
În echipa hunedoreană au evoluat trei foşti jiulişti: Răzvan Drăgoescu, Sandu Remus şi Horaţiu Popa, în timp ce poarta haţeganilor a fost apărată de fostul lor coleg, Cosmin Ursachi.
Tehnicianul alb-albaştrilor a folosit două formule diferite de echipă în cele două reprize, în prima jucând Dragotă (Raţ) – F. Olariu, Găceanu, H. Popa, Roiu – Şoit, R. Sandu – Uibariu, Făgărăşanu, Trăşcan – Grigore, iar în cea de-a doua Raţ (Coman) – Ciucurescu, Ciumaşu, Opîrlescu, Mercurean – B. Gheară, Muntean – Drăgoescu, M. Olariu, Marina – Tecsi.
 „Noi am făcut un joc bun şi, în mod normal, trebuia să câştigăm. Acţiunile au avut cursivitate, jocul s-a legat, dar gazdele s-au apărat bine şi au punctat pe contraatac, la două dintre puţinele lor acţiuni. Nu ţin neapărat la rezultate în meciurile de verificare, dar am fost nemulţumit, deoarece golurile s-au marcat din poziţii de ofsaid nesemnali­zate. Organizatorii au avut în rol de asistente două tinere fete, care cred că nici nu aveau 18 ani şi care ne-au tratat fără respect. Râdeau mereu când le atrăgeam atenţia, iar la acţiunile gazdelor nu au semnalizat ofsaid, deşi se impunea. În fine, important e că echipa a realizat un antrenament bun şi că, după pauză, tinerii au reuşit să marcheze de două ori (un autogol şi Tecsi din penalti) şi să egaleze. În acest meci a debutat la noi şi Gheară, un jucător format la Hunedoara şi sperăm să îl integrăm şi pe el cât mai repede în echipă”, a spus Titi Alexoi.
FC Hunedoara bifase primul succes în meciurile amicale din această iarnă, 3-0 cu Gloria Geoagiu,  într-o partidă disputată, miercurea trecută, pe teren propriu. În precedentele jocuri de verificare, unica echipă din Liga a III-a a judeţului a fost învinsă, scor 0-1, în deplasare, de CNS Cetate Deva (lidera turului Ligii a IV-a Hunedoara) şi a remizat, scor 0-0, cu Frontiera Curtici, tot pe terenul adversarilor.
FC Hunedoara va mai juca un singur amical, sâmbătă, cu Şoimul Băiţa, meciul de miercuri cu Gloria Geoagiu fiind anulat.