22.02.2015,  19:18:44 | 0 comentarii | 649 vizualizari
Eveniment de excepţie / Micro-stagiune sibiană la Deva


de Mihaela PETROŞAN
Teatrul Naţional „Radu Stanca” din Sibiu va susţine, în premieră, în Deva, la Centrul Cultural „Drăgan Muntean”, o micro-stagiune teatrală cu patru spectacole de excepţie. Este, în fapt, un prim pas dintr-o colaborare regională care intenţionează să impulsioneze activitatea culturală din reşedinţa judeţului Hunedoara.
 
Cele patru spectacole ale micro-stagiunii Teatrului Naţional „Radu Stanca” din Sibiu vor fi jucate în: 4 martie - „Doamna de turtă dulce”, după Neil Simon, regia Şerban Puiu; 22 aprilie - „Girafe”, Fabula urbană, după Pau Miro, regia Radu Afrim; 5 mai - „Bizoni”, Fabula urbană, după Pau Miro, regia Radu Afrim; în 7 iunie - „Mozart Steps”, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu.
În acest context, într-o conferinţă de presă organizată ieri, la Deva, directorul teatrului din Sibiu a făcut declaraţii surprinzătoare legate de şansele municipiului reşedinţă a judeţului Hunedoara de a deveni un spaţiu cultural demn de luat în seamă.
„Deva are în mod cert şanse. De-a lungul timpului, am jurizat oraşe şi de 20.000 de locuitori şi de 50.000 de locuitori. Kosice a fost capitală culturală europeană din partea Slovaciei, bătând Bratislava, bătând Nitra care avea un mare festival, bătând şi alte oraşe. Un oraş care are vreo 50.000 de locuitori. A avut partener Marseille. Ei bine, ca şi capitală culturală europeană, Kosice a fost mai important ca şi Marseille, care s-a bătut pentru tot felul de interese politice, iar acum, ca şi evaluare, toţi profesioniştii spun că Marseille a fost un dezastru, iar Kosice a fost un câştig. Orice comunitate care are spiritualitate şi care doreşte să se dezvolte, din toate punctele în mecanism cultural, are şanse atâta timp cât se ia pe ea însăşi în considerare. Când încearcă să-şi crească copiii în spiritul educaţiei adevărate, în spiritul culturii şi găsind formule. Ar trebui să facem mult mai multe cu şcoala de teatru, cu şcoala de management cultural şi să putem să poposim în şcolile, în liceele din Deva, în aşa fel încât miracolul să poată fi văzut. Copilul să poată spune: tată, nu mai vreau gălăgia aia a politicienilor de pe toate canalele de televiziune, vreau să mă bucur de acea poveste. Sau vreau să am acel sentiment tonic al râsului. Vom avea nevoie de râs pentru că, nota bene, credeţi-mă, niciun politician din lume nu se teme de lacrimile unui popor. Se teme al dracului de râsul lui”, a declarat Constantin Chiriac, directorul general al Teatrului Naţional „Radu Stanca” din Sibiu.

Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 7 ori 3  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




Pe aceeasi tema
De sâmbătă, 1 august, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane (MCDR) Deva propune vizitatorilor o altă categorie de piese [..]
02.08.2015, 21:44   |    0 comentarii
După şapte ani, judeţul Hunedoara a triumfat, prin CNS Cetate Deva, într-un baraj de promovare în Liga a III-a.02.07.2015, 17:54   |    0 comentarii
Începând de miercuri, 1 iulie, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane (MCDR) Deva propune vizitatorilor o nouă piesă[..]
01.07.2015, 21:53   |    0 comentarii
Campioana judeţului nostru, CNS Cetate Deva, a promovat în Liga a III-a, după ce a câştigat şi partida din retur d[..]
28.06.2015, 23:18   |    0 comentarii
- - -
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Cataloage promoţionale 2024
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!






_____
Cataloage promoţionale 2024


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter