29.07.2015, 15:21:03 | 0 comentarii | 1080 vizualizari
Prefinanțarea pentru centrul împotriva abandonului școlar a ajuns la Lupeni
![]() Articole de acelasi autor
de Ziarul Vaii Jiului
Bugetul Primăriei Lupeni se modifică, iar motivul este unul bun. Guvernul a aprobat virarea sumei necesare pentru finanțare unui proiect menit să prevină abandonul școlar la Lupeni. Așa cum menționează proiectul de hotărâre, prefinanțarea constă în 30,75 mii lei pentru proiectul cu finanțare externă ”Stop abandonului școlar!”. Organizația „Salvați Copiii” va înființa un „Centru pentru Educație Incluzivă – Servicii integrate pentru copii din grupuri defavorizate” la Lupeni, în parteneriat cu Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție. În cadrul proiectului vor fi lansate în țară patru noi centre educaționale în București (Școala Gimnazială nr. 1 "Sfinții Voievozi"), Lupeni (Școala Gimnazială nr. 1, județul Hunedoara), Timișoara ( Școala Gimnazială nr. 1) și Târgoviște (Școala cu clasele I-VIII nr. 8 "Mihai Viteazul"). În total, de aceste servicii vor beneficia 308 copii cu vârste cuprinse între 4 și 15 ani, proveniți din medii defavorizate și aflați în risc de abandon școlar. 15 copii din Lupeni vor beneficia de serviciile grădinițelor estivale; alți 50 vor beneficia de servicii în cadrul programului Școală după Școală; 12 copii vor avea parte de servicii în cadrul programului A doua șansă; 120 din toate cele patru centre vor participa la tabere tematice; 185 de părinți ai copiilor vor primi servicii speciale de suport. Proiectul este derulat cu sprijinul financiar al Programului RO10 - CORAI, finanțat de Granturile SEE 2009-2014 și administrat de Fondul Român de Dezvoltare Socială. Valoarea totală a proiectului este de 2.080.004,63 lei. La Lupeni, în anul şcolar 2012- 2013, au fost înregistrate 17 cazuri de abandon şcolar, iar în perioada 2013-2014 au fost înregistrate 13 cazuri, deci în total 30 în ultimii ani. În schimb, numărul elevilor în pericol de abandon școlar este mai mare. Odată ce abandonează școala, reluarea cursurilor este mai greu de obținut, tocmai de aceea este importantă prevenția. Comentarii articol (0 )Nu exista niciun comentariu.
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare... ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii ![]() Rame click - comandă online! ![]() Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul! ![]() Steaguri publicitare - click pentru a comanda! ![]() Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online! ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Alege să o susții! ![]() Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Newsletter
|