09.11.2015,  23:14:04 | 0 comentarii | 763 vizualizari GALERIE:     FOTO
Rugby / Ştiinţa - o echipă de poveste
Din nou, Ştiinţa Petroşani a scris istorie, demonstrând că se poate numai cu sufletul, şi mai puţin din motivaţii financiare. După un sezon pe care l-a început mai greu, Ştiinţa Petroşani a devenit campioana Diviziei Naţionale de Seniori, evoluţiile din returul sezonului regulat şi victoriile de la Năvodari şi cea cu Politehnica Iaşi, aducând grupării pregătite de Alexandru Lupu şi Daniel Ivan medaliile de aur.

Bravo, băieţi!
Ştiinţa Petroşani este noua campioană a Diviziei Naţionale, liga inferioară la rugby. Şi asta după ce a reuşit un final de sezon de poveste, clasându-se pe primul loc în Divizia Naţională de rugby. „Studenţii” s-au impus cu scorul de 18-12 acasă, în faţa echipei Poli Iaşi prin eseurile lui Marian Nastasiei şi Remus Zaharescu, reuşind astfel a treia victorie din patru partide disputate în play-off. Succesul grupării din Valea Jiului a fost dublat de eşecul liderei CS Năvodari în meciul din deplasare cu RCM Galaţi, astfel că Ştiinţa a urcat pe primul loc al clasamentului. Jocul cu Poli Iaşi a fost unul relativ echilibrat. Ştiinţa a început mai bine meciul, iar dominarea ei  s-a văzut pe tabela de marcaj când, în minutul 22, conducea cu 3-0. Oaspeţii au echilibrat jocul, dar Florin Ţandea a mărit diferenţa  la 6-0, ca mai apoi Marian Nastasiei să reuşească un eseu spectaculos, iar Ţandea a transformat; şi astfel în minutul 26 scorul era de 13-0 pentru Ştiinţa. Repriza a doua a adus şi primul eseu al oaspeţilor, Ştiinţa a avut un moment de cădere. Ieşenii s-au apropiat la un singur punct, 13-12 pentru gazde. Lovitura decisivă care a adus titlul la Petroşani a fost aplicată de eseul lui Zaharescu. Ştiinţa a ţinut cu dinţii de un rezultat cu care a scris din nou istorie. Palmaresul şi tradiţia echipei aşteptau demult gura de oxigen. Bravo, băieţi!

400 de lei pe lună
În ultimele patru luni, jucătorii Ştiinţei au evoluat pe un salariu de 400 de lei, fără prime de joc. În etapa cu numărul 14, Ştiinţa era pe locul 8 din 10 combatante, cu 6 înfrângeri consecutive şi a reuşit să bată Iaşul, în deplasare, după 27 de ani. Măcinată de numeroase probleme şi accidentări, Ştiinţa a avut un lot format din 17-18 jucători, destul de subţire pentru o echipă din Divizia Naţională. Fără sprijinul Consiliului Judeţean Hunedoara, Ştiinţa s-a trezit din pumni asemenea unui boxer căzut la podea. Şi a reuşit să dea o lecţie tuturor. O lecţie de istorie.