05.09.2016,  19:12:21 | 0 comentarii | 675 vizualizari
La Cetate Deva / A debutat Ionică
Gruparea deveană a început campionatul 2016-2017 cu un eşec pe teren propriu, scor 1-3 (0-3), în faţa echipei Industria Gâlda de Jos.

Din echipa de bază a  făcut parte şi jucătorul de 19 ani, Cătălin Ionică, transferat de la CSM Jiul Petroşani. Oaspeţii s-au impus fără prea mari probleme, în timp ce devenii şi-au creat puţine ocazii în prima repriză, Lintaru având şansa egalării în minutul 8.
Intrat pe parcurs, Robert Cristian a încercat vigilenţa portarului oaspete cu un şut de la 16 metri la colţul scurt, respins de goalkeeperul Galdei. Velici a marcat în debutul reprizei secunde, dar din păcate, s-a dovedit singurul gol al echipei alb-albastre. În ciuda unei presiuni constante, dar fără rezultat, elevii lui Ciprian Pepenar au păcătuit în special la capitolul atitudine şi  încredere.

Caseta tehnică
CNS Cetate Deva: Raţ – Vîrtan (Şaucă – min. 57), Dosan, Kereki
(R. Cristian – min. 36), Ionică – Sahru, Vajda (cpt.), Vaştag – Lintaru (Velici – min. 46), Lupu (Jude – min. 57), Tecsi.
Antrenor: Ciprian Pepenar.
Industria Galda de Jos: Ştef – Cioplânţă, Haiduc (cpt.), M. Man, Boancă – Frenţiu (Câmpean – min. 78), Vonya, Lupşan, Bodea (Boloş – min. 68) – S. Mureşan (Goronea), Cernea (Cioară – min. 89).
Antrenor: Paul Ciucă.
Arbitrii: Andrei Moroiţă – Adrian Banu, Constantin Pantilimonescu (toţi din Ploieşti)
Au marcat: Velici (min. 52) – S. Mureşan (min. 7), Haiduc (min. 24) şi Cernea (min. 36).
Stadion: „Cetate”, spectatori 600,

Rezultate. Liga a III-a, seria a IV-a, etapa I
Unirea Alba Iulia – Millenium Giarmata: 2-2;
CNS Cetate Deva – Industria Galda de Jos: 1-3; CSM Lugoj – Performanţa Ighiu: 2-2; UTA Bătrâna Doamnă II – ACS Poli Timişoara II: 0-2; Gloria Lunca Teuz Cermei – Mamma Mia Becicherecu Mic:
2-1; Ripensia Timişoara – Naţional Sebiş: 0-3.