04.12.2016, 18:31:20 | 1 comentariu | 1448 vizualizari
GALERIE:
![]()
Vulcan: Zi Naţională cu fasole binecuvântată de prefectură
![]() Articole de acelasi autor
de Gheorghe OLTEANU
Serbarea Zilei Naţionale a fost simplificată la Vulcan. Nu s-a mai venit cu coroane de flori, iar în mod declarativ politicul a fost exclus de la evenimentul desfăşurat în parcul din faţa Şcolii Gimnaziale „Teodora Lucaciu”.
Încă de la şedinţa
de consiliu local de marţi se cunoştea că, de 1 Decembrie, nu se va face politică. Asta a zis-o Ile, iar prorocirea lui s-a adeverit în mare parte. De microfon s-au apropiat doar popii, a glăsuit el, a vorbit o doamnă profesoară de istorie şi au cântat copiii. Asta, deşi, posibil, multora le-a stat pe limbă să iasă la înaintare cu promisiuni electorale. Coroane nu se mai depun, fiindcă Ziua Naţională e zi de sărbătoare, amintise, în şedinţă, Ile. Doamne, ajută! că i-ai dat mintea finală, aş putea adăuga după ce, de nu mai ştiu câte ori, am atras atenţia asupra acestui aspect.
A fost al naibii
de frig joi, iar asta ar putea explica numărul destul de mic de vulcăneni care au venit în parc. De remarcat prezenţa, la loc de cinste, a edililor locali din Uricani, Lupeni şi Petroşani. Au venit, ca de obicei, garda militarilor în retragere, care a purtat drapelul de luptă, un detaşament de cadeţi de la Liceul Militar din Alba Iulia, voluntarii de la Crucea Roşie şi poliţiştii locali. În sunetul muzicii de fanfară ei au defilat, mai întâi, pe Bulevardul Mihai Viteazul, după care au luat pe loc repaus lângă soclul statuii soldatului (monument al cărui jubileu de 90 de nu a fost băgat în seamă de primarul Ile, refractar rău la istoria locală reală – n.r.). Din când în când, oamenii îşi tratau frigul care le intra în oase cu ceaiul fierbinte oferit de doamnele gospodine din cortul de campanie instalat lângă şcoală.
Tot din cort
au ieşit la iveală caserolele cu fasole şi cârnat împărţite tuturor celor care, până atunci, nu se mai săturau de mirosul mâncării care venea din cazanele imense în care fusese adusă. Ziceam că nu s-a făcut politică, dar cei care se îndeletnicesc cu ea şi-au făcut „bisericuţe”. Era cât pe ce să zic găşti. Primarul i-a împăcat pe toţi oferindu-le medalia comemorativa care aminteşte de intrarea României în Primul Război Mondial, iar la sfârşit i-a îndemnat pe cei de faţă să aibă curaj şi să încerce fasolea şi vinul fiert. Care, din spusele consilierilor de la comisia de cultură, au fost binecuvântate de Prefectura Hunedoarei ca nefiind electorale din moment ce ele au fost prevăzute în programul zilei de 1 Decembrie încă dinainte de a se şti data alegerilor parlamentare.
Comentarii articol (1 )
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare... ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii ![]() Rame click - comandă online! ![]() Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul! ![]() Steaguri publicitare - click pentru a comanda! ![]() Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online! ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Alege să o susții! ![]() Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Newsletter
|